تبلیغات
مجله اینترنتی کاروک : علم وفناوری،کامپیوتر و اینترنت،ورزش،تغذیه،سلامت - مطالب اردیبهشت 1395

چرا باید خرما خورد ؟

از گذشته های دور تا به امروزخرما به عنوان میوه ای شیرین و مغذی در کنار سفره های افطار ما ، طعم روزه داری را به کام ما شیرین تر ساخته است. علاوه بر خوشمزگی، ویژگی های منحصر به فرد خرما باعث شده که بارها از این میوه در قرآن نیز یاد شود و البته امروزه با پیشرفت علوم تغذیه و پزشکی بخشی از این ویژه گی ها و خواص خرما معلوم شده است .

خواص خرما


خرما منبع خوبی از ویتامین A است . که خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و برای عملکرد بینایی ضروری است. خرما ترکیبی از فلاونوئیدهایی مثل بتا کاروتن، لوتئین و زئازانتین است. این آنتی اکسیدان ها سلولها و بافتهای بدن را از اثرات سوء رادیکال های آزاد حفظ می کنند. خرما منبعی عالی از عنصر آهن است. آهن بخشی از هموگلوبین سلولهای خونی است که وظیفه حمل اکسیژن را بر عهده دارد. خرما غنی از پتاسیم است. 100 گرم خرما حاوی 696 میلی گرم پتاسیم است که 16% مقدار توصیه شده روزانه را تأمین می کند. پتاسیم جزء مهمی از سلولها و مایعات بدن است که به تنظیم ضربان قلب و فشارخون کمک می کند و بدن را از خطرات حملات قلبی و بیماری های عروق کرونر حفظ می کند.

تغذیه و سلامت

خرما غنی از املاحی مثل کلسیم، منگنز، مس و منیزیم است. کلسیم ماده مغذی ضروری در ساختمان استخوان و دندان است که برای انقباضات ماهیچه ای، لخته شدن خون و کارکرد سیستم عصبی ضروری است. منگنز به عنوان کوفاکتور برای آنزیم سوپراکسیددسموتاز که نوعی عملکرد آنتی اکسیدانی دارد ایفای نقش می کند. مس برای خونسازی نیاز است و منیزیم برای رشد استخوان ضروریست. خرما منبع خوبی از ویتامین های گروه B و ویتامین K است. این میوه حاوی پریدوکسین، نیاسین، پنتوتنیک اسید و ریبوفلاوین است. این ویتامین ها به عنوان کوفاکتور در متابولیزه کردن کربوهیدراتها، پروتئین ها و چربی ها عمل می کنند. ویتامین K برای بسیاری از فاکتورهای انعقادی و متابولیسم استخوان ضروری است. خرمای تازه متشکل از بافتی نرم و سهل الهضم و قندهای ساده ای مثل فروکتوز و دکستروز است. 100 گرم خرمای خشک حاوی 277 کیلو کالری انرژی است . مصرف خرما به سرعت انرژی از دست رفته را احیا و بدن را سرحال و سرزنده می سازد. به دلیل این ویژگی خرما بهترین ماده برای افطار روزه داران به شمار می رود .

فوائد خرما


خرما غنی از فیبر رژیمی است که از جذب کلسترول از دیواره روده جلوگیری می کند. به علاوه فیبر به عنوان ملین از دیواره موکوسی روده بزرگ در برابر مواد شیمیایی سرطان زا محافظت می کند. خرما منبعی از آنتی اکسیدان های فلاونوئید پلی فنولیک است که در اصطلاح تانن خوانده می شوند. تانن ها خاصیت ضد عفونی، ضد التهابی و ضد خونریزی دارند.ویرایش : کاروک
منبع : behsite.ir
طبقه بندی: تغذیه و سلامت،
برچسب ها: رطب، خواص خرما، خرما، تغذیه و سلامت، رطب تمر، فوائد خرما،

تاریخ ارسال : جمعه 31 اردیبهشت 1395 | نویسنده مطلب : افشین


آغاز و پایان امپراطوری مصر باستان

 تمدن مصر باستان در شمال خاوری آفریقا و در درهٔ رود نیل شکل گرفت ، که در یک دورهٔ زمانی بین 3200  سال پیش از میلاد تا زمان تسخیر مصر بدست اسکندر مقدونی وجود داشت. این تمدن نمونه‌ای از امپراتوری های بنا شده بر مبنای اصل آبیاری بود . به فرمانروایان مصر باستان فرعون گفته می‌شد.

تمدن مصر


شروع تمدن مصر باستان در حدود 3140  سال پیش از میلاد و در زمانی بود که دو قلمروی مصر سفلی و مصر علیا تحت پادشاهی نخستین فرعون بنام نارمر که برخی او را منس می‌نامند ، به وحدت سیاسی رسیدند . مصر باستان در دوره دراز تمدن خود چندین بار زیر فرمانروایی نیروهای بیگانه از جمله ایرانیان هخامنشی نیز درآمد.
حدود  2900  سال پیش از میلاد مسیح ، سومین سلسلۀ مصر که خاستگاه آن بنا به مستندات تاریخی در ممفیس واقع در مصر سفلا بود شکل گرفت ودارای نظام دیوانی، قضایی، سپاه و نظام تولید و اقتصاد بود و به همین دلیل و براساس همین مستندات تاریخی، برتری تاریخی یا به سخن دیگر اولویت به مصر سفلا تعلق گرفت.  همزمان با تأسیس این سلسله، سلسله یا حکومتی معارض و مخالف آن نبوده است و یا حداقل در منابع تاریخی از آن نام برده نشده است.
نخستین پادشاه این سلسله زوزر نام داشت که ساخت و بنای کهن ترین اهرام پله دار ، یعنی هرم ساکارا ، را به وی نسبت داده اند و پس از آن سلسلۀ چهارم  زمام دارشد. مهم ترین فرعون های این سلسله خئوپس(کئوپس) ، خفرن(سنفرو، خفو، خفرو)  و میکرینوس  بودند که بنیانگذاران ، طراحان و سفارش دهندگان اهرام با عظمت جیزه در نزدیکی ممفیس می باشد.

تاریخ مصر باستان

مصریان به این ترتیب با روی کار آمدن سلسۀ چهارم به استخراج معادن مس، برخی ازسنگ ها از جمله فیروزه پرداختند. این روند دردورۀ زمام داری سلسلۀ پنجم با اندکی تحول و گسترش دنبال شد و مصریان که تا آن زمان نیز ثروتمند بودند، ثروتمندتر شدند؛ تاریخ مصر نشان می دهد که فراعنه و غالب مردم دارای چه زندگی مرفه و پیشرفته ای بوده اند. مصریان لباس های گران قیمت می پوشیدند و دارای خانه های زیبا و محکم بودند. معابد و تأسیسات عمومی پیشرفته و از غنای مالی و اندوخته ها برخوردار بودند و در سایۀ این رفاه و امکانات فوق العاده، امنیت و آسایش نیز به طورکامل در سرتاسر مصر حاکم بود. با طلوع سلسلۀ ششم در مصر ، کشتیرانی در دریای سرخ و رود نیل گسترش یافت و کشتی های مصریان به مسافت های دور می رفته و پیوندهای تجاری و مبادلات کالا با سرزمین های دور و نزدیک داشته اند. درهمین مقطع زمانی کشتی هایی عظیم و غول آسا به آب انداخته شده که مملو از سربازان بودند که با هدف کسب غنائم به سرزمین های دیگر رفته و در سواحل دیگر لنگر می انداختند. این کشتی ها در طول و یا درمسیر رود پرآب نیل از آبشارها گذشته و پس از غارت اموال و دستبردهایی که درمسیر راهشان انجام می دادند، با غنائم بسیار و اموال و کالاهای فراوان به جایگاه اولیه شان باز می گشتند. اهرام مصر و یا به اصطلاح مقابر هرمی ،از توده های عظیمی از سنگ های تراش داده شده که دارای اشکال هندسی خاصی بودند، بدون ملاط ساخته می شده و تعداد آنها که به دست آمده از هشتاد مقبره بیشتر نیست. این مقابر هرمی جملگی در مصر سفلا و در ناحیۀ ممفیس به دست آمده است. زیرا ممفیس مرکز قدرت مصر سفلا و محل زندگی اشراف و اغنیا بوده است. سرانجام اسکندر مقدونی در سال 323 قبل از میلاد به مصر لشکرکشی کرد و البته در آنجا به عنوان یک ناجی مورد استقبال قرار گرفت.

تاریخ مصر

او را در ناحیه ای به نام سیوا واقع در صحرای لیبی، «ارباب جدید عالم» و پسر آمون خواندند. از این زمان به بعد، اسکندر اغلب از - آمون زئوس - به عنوان پدر حقیقی خود یاد می‌کرد و سکه‌هایی که متعاقباً ضرب شدند اسکندر را با شاخ‌های قوچ که نشانهٔ الوهیت بود، به تصویر کشیدند. در مدت اقامتش در مصر شهر اسکندریه را بنیان نهاد که در آینده به پایتخت باشکوه دودمان بطلمیوسی (( نام دودمانی یونانی‌نژاد بود که از 305 تا 30 پیش از میلاد یعنی نزدیک به سیصد سال بر مصر باستان فرمان راندند )) مبدل شد.گردآوری و نگارش : کاروک


طبقه بندی: تاریخ و تمدن،
برچسب ها: تاریخ و تمدن، تاریخ مصر، تاریخ مصر باستان، فرعون، تمدن مصر، تمدن مصر باستان،

تاریخ ارسال : سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 | نویسنده مطلب : افشین


تقابل یا تفاهم علوم مادی با  ایمان معنوی در یک جامعه اسلامی !

علم مقوله ای تجربی و تدریجی است ، بدین معنا که انسان از طریق مشاهده پدیده های مادی اطراف خود دچار حس کنجکاوی و پرسش گری می شود و در بستر نیازهای روزمره و آزمون و خطاهای بسیار در صدد ارضاع این حس و آن پرسش گری بر می آید ، تا هم از لحاظ مادی و ملزومات ظاهری زندگی پیشرفت و ترقی را تجربه کند و هم اینکه بر احساس ناخوشایندی به نام جهل و نادانی فایق آید.

Image result for ‫علم تجربی‬‎

خصوصیت مهم دیگر علم مادی..................ادامه مطلب...................


نگارش : کاروکطبقه بندی: فرهنگی و اجتماعی،
برچسب ها: علم، علم و ایمان، ایمان قلبی، علوم مادی، ایمان، بانک، بورس،

تاریخ ارسال : یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 | نویسنده مطلب : افشین
تعداد کل صفحات : 10 :: 1 2 3 4 5 6 7 ...