چند توصیه مهم در مورد ورزش برای بیماران سرطانی

متخصصین پزشکیِ ورزشی توصیه می کنند که بیماران مبتلا به سرطان از انجام حرکات و تمرینات پرفشار و خسته‌کننده پرهیز کنند و فقط برنامه پیاده‌روی و تمرینات کششی را در دستور کار روزمره خود قرار دهند . همچنین بیماران مبتلا به سرطان قبل از شروع برنامه ورزشی بهتر است با پزشک مربوطۀ خود مشورت کنند تا با توجه به سن، میزان تجربه ورزشی، نوع سرطان، مرحله و شکل درمان و دیگر شرایط پزشکی برنامه ورزشی روزمره خود را انجام دهند .
بیماران سرطانیبنا به گفته این متخصصین ، برنامه تمرینی باید با شدت کم، افزایش تدریجی فشار، بدون ایجاد خستگی و با توجه به نوع داروهای مصرفی و همچنین عوارض احتمالی آنها برنامه‌ریزی شود ، که صد البته توصیه می‌شود شروع فعالیت ورزشی در اشخاص مبتلا به سرطان با ۱۰ دقیقه ورزشهای هوازی آغاز شود . این متخصصین پزشکیِ ورزشی خاطرنشان کرده اند ، اگر در حین انجام ورزش ، افراد سرطانی احساس حالت تهوع و یا استفراغ داشتند بایستی بلافاصله فعالیت ورزشی خود را قطع کنند . ضمن این که هرگز از پله‌ها و استخر برای انجام فعالیتهای ورزشی استفاده نکنند ، زیرا در این گونه مواقع احتمال به خطر افتادن و بروز خونریزی مغزی در این افراد زیاد است .
بیماران مبتلا به سرطاناین متخصصین در پایان متذکّر شدند که گرم کردن بدن به مدت ۵ دقیقه قبل از تمرین اصلی و به صورت ورزش آرام و همچنین مرحله سردکردن به مدت ۵ دقیقه بعد از اتمام تمرین اصلی هرگز فراموش نشود ، ضمناً برای افراد مبتلا به سرطان ورزش باید فقط به صورت تمرینات هوازی ملایم مثل: پیاده روی، دوچرخه ثابت و تمرین‌های کششی مفاصل انجام ‌شود و از انجام تمرینات سنگین و پرفشار اکیداً پرهیز شود .