۵ راه برای بیرون آمدن از احساس بی انگیزگی و حرکت رو به جلو

بی انگیزگی چیست ! چه چیزی بدتر و نا امید کننده تر از احساس بی انگیزگی و گیر افتادن در یک دور باطل و خسته کننده در زندگی است ! چرخ ها همیشه و هر روز می چرخند ، اما شما به جایی نمی رسید .
بی انگیزگی برای ادامه زندگی

روش هایی برای بیرون آمدن از احساس بی انگیزگی و حرکت رو به جلو

مثل این است که همه دنیا در اطراف شما در حال حرکت است ، اما شما در جای خود گیر کرده اید. و هرچه قدر بیشتر سعی کنید که از آن خارج شوید ، احساس گیر افتادن بیشتری می کنید ، درست مانند یک باتلاق .
خیلی طاقت فرسا است ، بله. متأسفانه همه ما انسانها هر از گاهی در زندگی در یک چالش و موقعیت گیر می کنیم و یک وضعیت غافلگیرکننده یا بحرانی در جاده زندگی ما پدیدار می شود که احساس می کنیم ما را در آخر جاده قرار داده و در یک خندق گیر افتاده ایم .
بله ، این احساس بی انگیزگی ، سقوط و یا گرفتار شدن در یک الگو و سبک زندگی خسته کننده ممکن است برای هر کسی پیش آید . ولی چیزی که هست باید و باید خود را از این گل و لای و باتلاق بی حسی و بی انگیزگی برای ادامه زندگی ، نجات دهیم و تمام وجود خود را برای حرکت دوباره در جاده زندگی تحریک کنیم .

بی هدفی و افسردگی

روش هایی برای بیرون آمدن از احساس بی انگیزگی و حرکت رو به جلو

در اینجا ۵ روش ساده ولی مهم برای بیرون آمدن از این احساس بی انگیزگی ذکر شده که می تواند بسیار مفید باشد .

۱. سعی کنید جسم و مغز خود را درگیر کنید

هر زمان که چرخ زندگی را می چرخانیم اما احساس می کنیم که به جلو نمی رویم ، این بدان معناست که ما در ذهن خود گیر کرده ایم ، اینجاست که باید به انجام کارهایی فکر می کنیم .از نظر فیزیولوژیکی ، ورزش ذهنی و جسمی به خوبی می تواند میزان تولید دوپامین در مغز ما را افزایش دهد.
دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی و شیمیایی است به ما کمک می کند تا در زندگی خود احساس انگیزه و قدرت کنیم. همچنین دوپامین به تحریک امواج مغزی آلفا کمک می کند . این امواج موجب پایین آمدن سطح اضطراب و استرس و در نتیجه آرامش بیشتر می شود. و نیز این اجازه را به ما می دهد که خلاقانه فکر کنیم و راه حل های جدیدی برای مسائل و چالشهای زندگی ارائه دهیم.
بنابراین ، هنگامی که احساس بی هدفی و افسردگی و بی انگیزگی کردید ، بیش از حد فکر کنید و بدن خود را نیز درگیر ورزش و کار کنید. شما ممکن است تصمیم بگیرید که به ورزشگاه بروید ، نجاری کنید ، پیاده روی کنید یا یک مسئله فیزیک و ریاضی حل کنید . حرکت دادن بدن و مغز می تواند به شما کمک کند تا از احساسات و القائات منفی دور شوید و دوباره کار جدیدی را شروع کنید.

۲. کمی با صدای بلند صحبت کنید یا روی کاغذ بنویسید ،بنویسید و ….

وقتی نمی توانیم قدم دیگری به جلو برداریم ، اغلب بارها و بارها حول همان افکار مخرب می چرخیم. اما شکستن این چرخه بی انگیزگی و بی هدفی چالش برانگیز است .اما هنگامی که کلمات را با صدای بلند با یک دوست ، درمانگر یا مربی بیان کردیم یا آنها را روی یک کاغذ نوشتیم ، می توانیم از افکار باطل و منفی جدا شویم و شروع به شناسایی الگوهای رفتاری کنیم که ما را به مسیر درست هدایت و نگه می دارد.
معمولاً ، شنیدن اینکه خودمان کلمات را می گوییم یا دیدن آنها در ژورنال ها و کتاب ها ،می تواند به ما کمک کند تا در وضعیت جدیدی نسبت به قبل فکر کنیم. اما مزیت مکالمه با شخص دیگری که به او اعتماد داریم ، این است که ما نظرات یا توصیه های وی را نیز می شنویم.

۳. آسان شروع کنید و سخت نگیرید

گاهی اوقات ، انجام هر اقدامی کاملاً طاقت فرسا به نظر می رسد. زیرا بیشتر کارهای روزمره ما ترکیبی از یکسری اقدامات کوچکتر است که البته با هم مربوط هستند .نباید در ابتدا برای خود بزرگنمایی کنیم . چون از کار فرار خواهیم کرد . کارها را به یکسری اقدامات کوچکتر تقسیم بندی کنیم ، بعد یکی یکی همه را ضربه فنی کنیم .
به عنوان مثال ، ” آماده شدن ” در صبح زود ممکن است کمی سنگین به نظر برسد ، ولی شامل یک لیست طولانی از اقدامات کوچکتر است. یعنی اول شما باید از رختخواب بلند شوید، جای خود را مرتب کنید ، دوش بگیرید ، دندان های خود را مسواک بزنید ، صبحانه ای بخورید و لباس خود را بپوشید .
انجام همه این کارها در یک لحظه ذهنی ممکن است احساسی بسیار خسته کننده به شما دهد ، اما می توانید با ساده ترین مرحله شروع کنید. یعنی فقط از رختخواب بلند شوید و نسبت به آن احساس غرور کنید . این شما را تحت فشار قرار نمی دهد .بعد کارهای دیگر لیست را یکی یکی انجام دهید، و هیچگاه در یک زمان به دو کار فکر نکنید.
کل کتاب ها ابتدا فقط با یک کلمه نوشته می شوند و بعد از آن است که کلمات بعدی به صف می شوند. ورزش نیز با یک حرکت کوچک شروع و سپس حرکت بعدی و بعدی و … انجام می شود. پروژه های بزرگ با تعداد زیادی اقدام کوچک یکی پس از دیگری به پایان می رسند.
هر مرحله کوچکی را که انجام می دهید برای خود جشن بگیرید ، هر چند کوچک ! . لازم نیست روی سرعت بخشیدن به همه چیز تمرکز کنید. در عوض ، شما باید ابتدا ساده ترین مرحله را انجام دهید که به شما کمک می کند بار دیگر حرکت را شروع کنید و قدمهای بعدی را بردارید.

بی انگیزگی چیست

روش هایی برای بیرون آمدن از احساس بی انگیزگی و حرکت رو به جلو

۴- چیزی ،روشی یا ایده جدیدی را امتحان کنید

نکته ای زجر آور که در مورد چرخه بی انگیزگی و بی هدفی وجود دارد این است که ما معمولاً نتیجه آن را همیشه از پیش می دانیم ، و باز می دانیم که همه فعالیت ها تکراری و بدون تغییر و تنوع است .حالا زمانی است که باید چیز جدیدی را امتحان کنید .
لازم نیست که منطقی باشد یا حتی مستقیماً با فعالیت های روزمره شما مرتبط باشد. این می تواند کار ساده ای باشد مانند اینکه هر روز به یک غریبه سلام کنید ، یک مدل موی جدید انتخاب کنید ، یا برنامه صبحانه خود را تغییر دهید. چیزی و کاری که ما انتخاب می کنیم خیلی مهم نیست .مهم این است که ما می خواهیم همه چیز را تغییر دهیم و طرحی نو دراندازیم.
البته که بدترین اتفاق ممکن این است که ما به جلو حرکت نکنیم. اما اگر بخواهیم مانند دانشمندان ،استراتژی جدیدی را آزمایش کنیم ،درک اینکه چه عواملی می تواند ما را برای حرکت به جلو کمک کند آسان خواهد بود. در این گونه مواقع است که یک تغییر مهم در زندگی ما اتفاق می افتد .

۵. سعی کنید برای خود حمایت و پشتیبانی جلب کنید

خیلی از اوقات احساس بی انگیزگی و گیر افتادن در یک دور باطل زندگی ، باعث می شود که خودمان را گول بزنیم و فکر کنیم که هیچ کاری انجام نداده ایم ، زیرا حرکت رو به جلویی را نمی بینیم. اما حقیقت این است که ما فقط از نظر جسمی و روحی مقداری دچار فرسایش و کرختی شده ایم .
یکی از بهترین روشها برای برون رفت از این حالت ، جلب کمی حمایت از طرف دیگران است. این می تواند از طرف دوستانی باشد که ما می توانیم در مواقع اضطراری برای آنها پیام کوتاه بفرستیم یا مشاورانی که می توانند در هنگام تعیین یک برنامه غذایی ، روغنهای ضروری ، حمام ، ماساژ ، گیاهان ، داروها و غیره به شما کمک کنند.
متأسفانه تعداد کمی از افراد می توانند خود به تنهایی از گرداب ها و چالشهای زندگی خارج شوند. پذیرفتن هر حمایتی که برای خارج شدن از شرایط بد زندگی لازم باشد ، هرگز شرم آور نیست. در حقیقت ، در بسیاری از مواقع این تنها راه است.