زیباترین اماکن گردشگری استان بوشهر

اماکن و جاذبه‌های گردشگری استان بوشهر از دیدنی‌ترین و متنوع‌ترین مقاصد مسافرتی مردم در ایران است. این جاذبه‌ها متعلق است به ادوار مختلف تاریخ ایران‌زمین، از هخامنشیان و صدر اسلام گرفته تا دوران قاجار و معاصر.

اماکن گردشگری بوشهر

زیباترین اماکن گردشگری استان بوشهر

بوشهر از استانهای گرمسیر کشورمان است که در جنوب و جنوب غربی ایران و کرانه‌های شمال غربی خلیج فارس واقع شده. سفر به این استان در فصل‌های بهار، پاییز و بخصوص زمستان بسیار مطبوع و دلنشین است، زیرا در این فصول شرایط آب و هوایی و گرمای هوا چندان آزاردهنده نیست.

جاذبه‌های مشهور بوشهر

۱. خانۀ دلاور معروف مبارزاتی؛ رئیسعلی دلواری

خانه‌موزۀ شهید رئیسعلی دلواری از سرداران بنام مبارزه با استعمار انگلیس، در جنوب شرقی شهر دلوار واقع شده. این خانه در واقع متعلق به خود رئیسعلی دلواری می‌باشد. البته خانه از طرف خانواده و بازماندگان رئیسعلی به سازمان میراث فرهنگی اهداء و بعد از مدتی در سال ۱۳۷۶ ثبت ملی شده است.

اماکن گردشگری بوشهر،استان بوشهر

زیباترین اماکن گردشگری استان بوشهر

این دلاور مرد ایرانی در دوران خود با رشادت‌های بسیار توانست دفاع جانانه‌ای از خاک ایران در برابر متجاوزین انگلیسی انجام دهد. این بزرگ‌مرد سرانجام در راه حفظ کیان و شرافت وطن به مقام والای شهادت رسید. در بخش ورودی این موزه یک رستوران سرپوشیده قرار دارد که بعد از عبور از آن می‌توان وارد ساختمان اصلی موزه شد.

بنای اصلی ساختمان موزه که متعلق به دوره قاجاریان است، ساده و به رنگ سفید می‌باشد. البته در نقاطی از ساختمان گچبری‌های اندکی برای تزئین دیده می شود. همه ساله افراد بسیاری از نقاط مختلف ایران و حتی جهان برای بازدید از این خانه‌موزۀ سردار بزرگ ایرانی به دلوار می‌آیند.

۲. قلعۀ نَصوری؛ چشم‌انداز و محلی مناسب برای تماشای خلیج فارس

قلعه نصوری واقع در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان، یکی از آثار تاریخی و نقاط دیدنی استان بوشهر است. این قلعه تاریخی نیز متعلق است به دوران قاجاریه. این بنا در فاصلۀ ۲۵۰ کیلومتری شرق بوشهر واقع شده.

جاذبه‌های بوشهر

زیباترین اماکن گردشگری استان بوشهر

قلعۀ نصوری که به قلعه شیخ نیز شهرت دارد به دستور شیخ جبّار نصوری، حدود ۱۸۰ سال پیش از این ساخته شده است. درب ورودی این قلعه از طرف جنوب رو به خلیج فارس باز می‌شود که منظره‌ای بسیار زیبا و تماشایی دارد. این قلعۀ با شکوه با مصالحی از جنس سنگ‌ و ملات گچ و گِل بنا شده. اگر از ورودی جنوبی این قلعه داخل شوید با یک فضای هشتی زیبا و بزرگ که هشت طاقچۀ چشم‌نواز دارد، رو‌به‌رو می‌شوید. همچنین در این قلعه اَیوانی با ستون‌های سنگی و نیز گچ‌بری‌های هنرمندانه‌ای قرار دارد که چشمان هر بازدید کننده‌ای را مبهوت خود می‌کند.

۳. عمارت کلاه‌فرنگی و موزۀ دریانوردی؛ یادگاری از دوران استعمار انگلیس

بنای این عمارت که به موزۀ دریانوردی خلیج فارس نیز مشهور است، در سال ۱۸۵۸ میلادی در محله بهمنی شهر بوشهر به عنوان کنسولگری دولت انگلیس در آن زمان، ساخته شده. امروزه این ساختمان به عنوان موزه دریانوردی، یکی از جاذبه‌های پرطرفدار گردشگری شهر بوشهر محسوب می‌شود.

عمارت کلاه‌فرنگی

زیباترین اماکن گردشگری استان بوشهر

ساختمان اصلی این موزه نیز متعلق به دوره قاجاریه است. در این موزۀ با شکوه دو عمارت کلاه فرنگی و همچنین ساختمان کنسولگری سابق انگلیس قرار دارند. این موزه، محلی برای نگهداری بیش از ۴۰ قطعه از ادوات و تسلیحات نظامی و جنگی متعلق به ادوار مختلف ایران می‌باشد. ناوکشتی جنگی و قدیمی پرسپولیس از برجسته‌ترین آثاری می‌باشد که در این موزه نگهداری می‌شود. عمارت کلاه فرنگی این موزه، در سال ۱۳۸۶ شمسی به ثبت ملی رسیده است.

۴. کاخ چرخاب

یکی دیگر از دیدنی‌های جذاب استان بوشهر، کاخ چرخاب واقع در جنوب غربی شهر برازجان و در فاصله ۶۵ کیلومتری شهر بوشهر است. سابقه این کاخ باز می‌گردد به دورۀ هخامنشیان. نقل است که این بنا کاخ زمستانی کوروش ؛ پر آوازه‌ترین شاه هخامنشی بوده.

اماکن گردشگری استان بوشهر،جاذبه‌های بوشهر

زیباترین اماکن گردشگری استان بوشهر

هر چند که باستان شناسان معتقدند شروع ساختن این کاخ به فرمان کوروش بوده، ولی نهایتاً با مرگ او عملیات ساخت‌وساز آن نیمه کاره رها شده است. همچنین معماری این کاخ در این منطقه سند محکمی است که ثابت می‌کند خلیج فارس از دوران باستان حوضه نفوذ پادشاهان ایران بوده و به ایرانیان تعلق داشته است.

گردآوری، ویرایش و نگارش : کاروک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *