ژپون چیست؟ چه استفاده‌ای دارد!

شاید امروزه خیلی‌ها در دنیای مد کلمۀ ژپون را شنیده باشند. اما واقعاً ندانند ژپون چیست؟. ژپون نوعی دامن فنردار لباس عروس است که از آن جهت پُف‌دار و خوش حالت نشان دادن پایین تنۀ لباس عروس استفاده می شود. فنرها باید به شکل خاصی درون پارچۀ دامن لباس عروس کار گذاشته شوند.

ژپون لباس عروس،ژپون چیست

‌ژپون چیست؟ چه استفاده‌ای دارد!

یک سر فنرها به کمرگاه لباس عروس وصل می‌شود، و سر دیگر با یک قوس و انحنای سفارشی به طرف پایین دامن لباس عروس کشیده می‌شود. نحوۀ دوخت لباس عروس ژپون‌دار به مهارت خاصی نیاز دارد، و خیاط حتماً باید حرفه‌ای باشد.

این روزها در بسیاری از جشن‌های عروسی مدل‌های لباس عروس پف‌دار به یک مُد رایج بدل شده. معمولاً عروس خانم ها لباس عروس پف‌دار را بیشتر از سایر مدل‌های این پوشش می پسندند. به همین دلیل خیاط‌ های چیره‌دست لباس عروس، برای این مدل خاص و پرطرفدار، از ژپون استفاده می کنند.

اهمیت ژپون لباس عروس در مراسم چیست

در هر مراسم عروسی به قدری مسائل جزئی و ریزه‌کاری‌های کوچک و در عین حال مهم وجود دارد که ممکن است بعضی از آنها ناخواسته فراموش شود. اگر این اتفاق رخ دهد معمولاً مراحل آخر تدارکات مراسم عروسی با عجله و حاشیه‌های جالبی انجام می‌شود که البته خود به خاطره‌های شیرینی برای آینده بدل می‌شود.

ژپون چیست،ژپون عروس

ژپون چیست؟ چه استفاده‌ای دارد!

یکی از این ریزه‌کاری‌ها ژپون لباس عروس است که باید درست و مناسب انتخاب شود تا لباس عروس شما، هم از نظر شکل ظاهری و فُرم، زیبایی داشته باشد و هم عروس خانم در آن کاملاً احساس راحتی کند. معمولاً لباس‌ عروس‌های ژپون‌دار از پارچه‌های حریر، توری و سبُک دوخته می‌شوند. متناسب با مدل دامن می‌توان از چندین ردیف فنر، لایه‌های توری و غیره برای دوختن ژپون لباس عروس استفاده کرد.

نکته‌هایی برای انتخاب بهتر ژپون لباس عروس

کیفیت

جنس فنرهای ژپون لباس عروس باید مرغوب و با کیفیت بالا باشد. از طرفی فنرها نباید خیلی سفت یا خیلی نرم باشند. فنرهایی که خیلی ضخیم و محکم هستند باعث می شوند نشستن عروس روی صندلی سخت شود و همچنین دامن عروس خانم بیش از حد بالا بیاید. فنر خیلی نازک و نرم هم موجب می‌شود دامن لباس عروس فُرم مطلوب خود را زود از دست بدهد و انحناهای زیبا و متوازن آن در طول مراسم به شکل بدی تغییر فرم دهد.

ارتفاع

باید دقت کرد که ژپون لباس عروس به هیچ عنوان بیش از حد بلند نباشد. به طور تجربی اندازه استاندارد بلندی ژپون لباس عروس باید تا مچ پا باشد و نه بیشتر. از آنجا که لباس‌های عروس، در بیشتر موارد سنگین و حجیم هستند، این قضیه خود باعث می شود که ژپون کمی پایین‌تر بیاید. در کل اگر ژپون لباس عروس بیش از حد بلند باشد راه رفتن با آن خیلی دشوار می‌شود و حتی ممکن است زیر پای عروس خانم گیر کرده و باعث سقوط آزاد عروس بیچاره بر روی زمین شود.

ژپون لباس عروس چیست،ژپون چیست

‌ژپون چیست؟ چه استفاده‌ای دارد!

سایز

۳- همچنین دور کمر ژپون لباس عروس باید کاملاً اندازه و قوارۀ میان تنۀ عروس باشد. اگر دور کمر ژپون کوچک و تنگ باشد بسیار آزاردهنده است و اگر هم خیلی باز و بزرگ باشد، به دلیل سنگینی خود لباس و حرکت عروس، ژپون زیر لباس عروس بیش از حد به طرف پایین تکان می‌خورد و عروس خانم دائماً مجبور می‌شود آن را بالا بکشد.

استتار قسمت‌های فلزی

۴- فنرهای ژپون لباس عروس شما به هیچ وجه نباید از روی لباس مشخص باشند. آنها باید توسط چند لایه پارچه توری یا حریر پوشانده شوند تا خط فنرها از روی لباس عروس قابل دیدن نباشند. معمولاً این مسئله هنگام پرو لباس عروس خود را نشان می‌دهد. بنابراین دقت کنید تا از نظر ظاهری همه چیز طبیعی و خوب جلوه کند.

زیبایی و تناسب

۵- تا حد امکان برای لباس عروس‌های دنباله‌دار از ژپونی استفاده کنید که جلوی آن کمی بالاتر از سطح زمین و متناسب با قد عروس باشد.

گردآوری، ویرایش و نگارش : کاروک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *