چراغ آباژور چیست ؟

چـراغ معمولاً ابزاری برای روشنایی محیط اطراف است. واژهٔ چراغ در حقیقت واژه‌ای از ریشه های پارسی میانه است. این واژه بعدها از زبان پارسی به زبان سوریانی منتقل شده و به صورت لفظ : s̲h̲raga یا s̲h̲rag̲h̲a تغییر شکل یافته است و سپس دانشمندان و ادیبان زبان عربی آن را از لفظ سوریانی به شکل کلمه ” سراج ” وام گرفته اند.
چراغ روشنایی یا همان لامپ نیز یک نوع منبع روشنایی الکتریکی و مصنوعی است که خود شامل یک منبع نوری و تعدادی قطعات و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی مثل حباب شیشه ای یا پلاستیکی، اتصالات مربوطه، خازن ها و مدارات راه انداز و غیره می‌شود، که از همه آن‌ها برای تبدیل انرژی الکتریکی به پرتوهای نور و روشنایی کمک می‌گیرند.
آباژور چیست،چراغ روشنایی

آباژور چیست ؟

نورتاب یا همان آباژور (( به زبان فرانسوی: abat-jour )) نوعی پوشش است برای چراغ های روشنایی که نور را به سمت پایین می افکند. پوشش آباژور معمولاً از یک پایه و یک کلاهک طرح دار تشکیل می‌شود ،بطوری که لامپ روشنایی به سر پیچ پایه وصل شده و کلاهک نیز اطراف لامپ را به طور محیطی می پوشاند تا مانع از آشکار شدن لامپ در راستای افقی شود.
به طور معمول بیشتر نور آباژور از پایین و مقداری هم از بالای کلاهک منتشر می‌شود. آباژور به دو شکل کلی رومیزی و ایستاده در بازارهای لوازم تزئینی و خانگی موجود است.
کلمه آباژور از زبان فرانسوی وارد فارسی شده و املای صحیح آن abat-jour است. آباژور در کیفیت چیدمان و دکور داخلی منازل می تواند تأثیرگذاری خوبی داشته باشد ،تا جایی که بعضی وقت ها بدون آن گویی چیزی در طرح و چیدمان داخلی منزل کم است .

لوستر یا چهل چراغ

لوستر یا چهل چراغ وسیله‌ای برای نگه‌داشتن چندین لامپ یا منبع روشنایی الکتریکی و غیر الکتریکی است که معمولاً به صورت ثابت زیر سقف یا روی دیوار نصب می‌گردد. صنعتگران چیره دست برای زیبایی هر چه بیشتر ، بعضی از لوسترها را با ده‌ها جا لامپی و منشور شیشه ای بلوری مزین می کنند.
بزرگ ترین لوستر کریستالی جهان، هدیه‌ای بود که از طرف ملکه انگلیس به کشور ترکیه فرستاده شد که اکنون در کاخ دِلِمه‌باغچه در شهر استانبول قرار دارد. این لوستر بی نظیر ۷۵۰ لامپ روشنایی دارد و وزن آن در حدود ۴٫۵ تن است.
چراغ مطالعه،چراغ خواب

قطعات آباژور چیست

اجزای تشکیل دهنده آباژور شامل چندین قطعه اصلی و فرعی می شود که عبارتند از : لامپ الکتریکی، کلاهک، بدنه و سیم برق که جزء قطعات اصلی هستند ، و هارپ، سرپیچ لامپ، قفل هارپ، لبه دور گلدانی، گردنی بدنه، لوله نایی و پایه که جزء قسمت های فرعی هستند. بر خلاف آباژورهای رومیزی ،در مدلهای ایستاده آن معمولا بدنه طول و درازای بیشتری دارد.

کاربرد آباژور یا چراغ مطالعه در دکوراسیون چیست

انتخاب یک سبک و نوع روشنایی متناسب و مناسب با محیط داخلی منزل ، تأثیر عمیقی بر عنصر زیبایی شناختی و دکوراسیون ترکیبی محیط زندگی دارد. در واقع تجربه نشان داده که مردم بیش‌تر روشنایی را به صورت متمرکز در محیط و معمولاً به شکل چلچراغ و لوستر پسند می‌کنند.
و البته در کنار آن از آباژور بیشتر جهت تزئین و شیک تر شدن دیزاین استفاده می کنند، در حالی که تحقیقات نشان داده که نور و روشنایی غیرمتمرکز ،مانند نور آباژور و همچنین چراغ‌های توکار هالوژنی به زیباتر نشان دادن محیط اطراف و همچنین آرامش بخشی روانی بر روی افراد ، بخصوص در هنگام شب کمک زیادی خواهد کرد.
و همچنین اگر از آباژور به عنوان چراغ مطالعه استفاده شود می تواند در کیفیت بخشی به تمرکز و یادگیری تأثیر خوبی داشته باشد .
آباژور چیست،آباژور

فرق آباژور با چراغ خواب

معمولاً چراغ خواب جنبه کاربردی تری نسبت به آباژور دارد . چراغ خواب با داشتن تنوع در رنگ نور می تواند برای ایجاد آرامش قبل از خواب در افراد مختلف مؤثر باشد.
آباژور بیشتر یک نقش تزئینی و زیبایی را در دکوراسیون محیط داخلی یک بنا ایفا می کند .معمولاً از مدلهای گوناگون آباژورها علاوه بر ایجاد روشنایی ملایم در شب می توان به عنوان مجسمه های دکوری نیز استفاده کرد .

One thought on “چراغ آباژور چیست ؟

  • امروز : یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ در t ۸:۰۰ ب٫ظ
    Permalink

    با سلام و عرض ادب … مطلب در باره آباژور رو خوندم و بسیار مفید بود …. ممنون از سایت خوب تون

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.