دو روش تهیه مربای زردآلو

خیلی از مردم فکر می کنند ، مرباها از جمله خوراکی هایی هستند که قدمتی هزاران ساله دارند . اما حقیقت این است که تهیه مربا از زمانی شروع شد که ماده ای بنام شکر توسط انسان از ساقه های گیاهی به نام نیشکر استحصال و فراوری شد . زیرا شکر یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده انواع مرباها است . اما مهمترین فلسفه ظهور و بروز مرباها را می توان در این مسئله دید که ، انسان در قرون اخیر اراده کرد تا بتواند از انواع میوه ها و خواص آنها در غیر فصل آن میوه ها استفاده کند .
روش تهیه مربای زردآلو ، طرز تهیه مربای زردآلوالبته در پس پرده این خواست مترقی بشر مدرن ، هدف دیگری نیز وجود دارد که شاید نسبت به هدف اولیه پر رنگ تر باشد ، و آن ایجاد تنوع در رژیم غذایی و داشتن سفره ای رنگین تر است . به هر حال هر چند که مرباها هرگز همه خاصیت و ارزش غذایی میوه های اصلی را ندارند اما از انصاف نگذریم ، امروزه این ماده غذایی طرفداران بسیار زیادی دارد . در میان همه انواع مرباها ، مربای زردآلو یکی از پر متقاضی ترین انواع مربا است که در ادامه دو روش ساده برای تهیه آن معرفی می کنیم .

روش اول 

مواد لازم برای شروع  

 


زردآلوی تقریباً سفت                                                                 1 کیلو

شکر                                                                                900 گرم

گلاب با کمی پودر هل                                                       نصف استکان

آب زعفرانی غلیظ                                                    یک قاشق غذاخوری

مقداری آب                                                            یعنی یک لیوان بزرگ

آب لیموی اورگانیک                                                یک قاشق سوپ خوری

مغز هسته خلالی شده زردآلو                                به مقدار لازم ( اختیاری )

مواد لازم برای تهیه مربای زردآلو ، مواد لازم برای مربای زردآلو
حالا طرز تهیه مربای زردآلو 

برای تهیه یک مربای زردآلوی خوشمزه ابتدا باید شکر و آب را در ظرفی فلزی با هم مخلوط کرده سپس روی حرارت بگذاریم تا شکر کاملاً در آب حل شود . زمانی که محلول آب و شکر به جوش آمد زردآلوها را داخل آن می ریزیم و حرارت را هم کم می کنیم . البته می توان برای تنوع بیشتر مغزهای زردآلو را هم پوست گرفته و خلال کنیم ، سپس به همراه زردآلوها داخل ظرف بریزیم تا حدود 20 دقیقه با هم بجوشند . توجه کنید که محتویات ظرف را زیاد ، هم نزنید چون له می شوند .حالا گلاب و آب زعفران را هم اضافه می کنیم و 5 دقیقه دیگر می جوشانیم ، در آخر هم آبلیمو را داخل ظرف می ریزیم و شعله را خاموش کنید . بعد از خنک شدن مربا آماده استفاده است .

روش دوم 

ابتدا مواد لازم برای شروع 

 


زردآلوی نرم                                                                          1 کیلو

شکر                                                                                600 گرم

آب زعفران ( اختیاری )                                               ۱ قاشق غذاخوری

ارزش غذایی میوه ها ، روش تهیه مربای زردآلو
طرز تهیه مربای زردآلو

برای شروع ، زردآلو ها را خوب بشویید و هسته های آنها را هم جدا کنید و سپس به دو نیم تقسیم کنید . حالا شکر را روی زردآلوها ریخته و کمی هم بزنید ، سپس اجازه دهید که مخلوط شما یک روز به همان حال بماند . در روز بعد محتویات ظرف را کمی بجوشانید . زمانی که مربای شما به قوام لازم رسید می توانید یک قاشق غذاخوری آب زعفران را هم به مخلوط خود اضافه کنید و فقط 5 دقیقه بجوشانید ، بعد ظرف را از روی حرارت بردارید .
چند نکته در مورد تهیه مربای زردآلو به روش دوم 
| چون این مربا زمان خیلی کمی جهت پخت نیاز دارد ، بنابراین اگر زیاد آن را بجوشانید زردآلوها له خواهند شد و مربای شما تبدیل به مارمالاد خواهد شد .
| در این روش تهیه مربای زردآلو ، اگر دوست داشتید می توانید از خلال پسته یا خلال بادام هم استفاده کنید . این مواد را می توانید در مراحل آخر پخت به مربا اضافه کنید .
.گردآوری، ویرایش و نگارش : کاروک
مقاله قبلیطرز تهیه حلوا کَیکی یا کیک حلوایی
مقاله بعدیتغذیه نادرست = خودکشی با شیب ملایم ؟!