آب اکسیژنه چیست، و خواص آن کدامند ؟

آیا می دانید هیدروژن پُراکسید یا همان آب‌ اکسیژنه چیست ! آب اکسیژنه مایعی است به رنگ آبی ملایم و کمی چگال‌تر از آب، با فرمول H2O2 که به لحاظ شیمیایی نیز نوعی اسید ضعیف به شمار می‌آید.آب اکسیژنه چیست

مهمترین خواص آب اکسیژنه کدامند

این مایع اُکسنده ای ( اُکسید کننده ) قوی محسوب می‌شود و کاربردهای بسیاری در بخش خانگی و صنایع مختلف دارد. در واقع آب اکسیژنه را به عنوان ساده‌ترین مایع پراکسید، یعنی ترکیبی با پیوند دوگانه اکسیژن-اکسیژن ( O2 ) می‌شناسند.
آب اکسیژنه خالص یک مایع ناروانی ( گِران‌رَوی : به فرانسوی = Viscositè ) می باشد. ویسکوزیته عبارت است از مقاومت یک ماده سیّال در برابر اِعمال تنش بُرشی. به عبارتی دیگر، مقاومت اصطکاک سطحی یک مایع یا گاز را در برابر شارش یا لغزیدن لایه‌های آن روی هم، هنگامی که تحت تنش برشی قرار می گیرد گِران‌رَوی یا ویسکوزیته می‌گویند.
اسامی دیگر خصوصیت فیزیکی گران‌روی عبارتند از: چسبناکی، وُشکسانی ( وشک در فارسی اصیل به معنی صمغ است ). از آب اکسیژنه در صنایع کاغذسازی، پزشکی، دارویی، نظامی، هوا فضا، رنگ سازی و غیره …. استفاده های فراوان می شود.

کاربرد های مهم و خواص آب اکسیژنه

۱. خواص آب اکسیژنه به عنوان سفید کننده ای قوی

حدود ۶۰ درصد از کل تولید آب اکسیژنه در جهان به مصرف در صنایع چوب و کاغذ به عنوان ماده اصلی سفید کننده اختصاص دارد. همچنین این ماده در تولید سدیم پرکربنات و سدیم پربورات استفاده می شود که به عنوان سفید کننده های ملایم و در عین حال بسیار مؤثر در شستشوی لباس‌ها به کار می‌روند.

۲. خواص آب اکسیژن دار برای ضدعفونی کردن

از آب اکسیژنه می توان برای ضدعفونی کردن سطوح و ابزارآلات در صنایع و حتی منازل استفاده کرد. همچنین در تصفیه و گندزدایی از آب فاضلاب ها و نیز رفع بوی بد آن کاربرد دارد. از این مایع، در ضدعفونی کردن وسایل جراحی هم بهره می‌گیرند.
آب اکسیژنه در از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها نقش مؤثری ایفا می کند. همچنین آب‌ اکسیژنه را می توان جایگزین مناسبی برای ضدعفونی ‌کننده‌های حاوی کلر به حساب آورد. این مایع آبی رنگ برای حذف مواد زائد آلی و معدنی که سبب فاسد شدن و بو گرفتن آب استخرها می‌شوند نیز کاربرد دارد.

۳. آب اکسیژنه برای شستشوی جای جراحت ها

از دیگر کاربردهای آب اکسیژنه می توان به شستشو و ضدعفونی کردن جراحت های سطحی اشاره کرد. البته در این صورت باید از آب اکسیژنه با غلظت حداکثر ۵% استفاده کرد. برای این کار تکه ای پنبۀ تمیز را به محلول آب اکسیژنه آغشته کرده و به آرامی بر روی قسمت آسیب دیده بمالید.

خواص آب اکسیژنه برای پوست

مهمترین خواص آب اکسیژنه کدامند

۴. خواص آب ‌اکسیژن دار برای سفید و تمیز کردن دندان

معمولاً زردی دندان‌ها مشکلی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. این مسئله می تواند در اعتماد ‌به نفس اشخاص در محیط های اجتمایی تاثیر بالایی داشته باشد.
استفاده کردن از ترکیب خمیردندان و هیدروژن ‌پُراُکسید ( آب اکسیژنه ) می‌تواند به عنوان یک راه‌حل خانگی خوب و کم‌ هزینه این مشکل تا حدود زیادی برای شما حل کند. البته مراقب باشید که مدت زمان استفاده بیش از ۱ دقیقه ممکن است مقداری تاثیر منفی روی دهان و دندان نیز داشته باشد.
محلول آب اکسیژنه استاندارد دهانشویه مناسبی نیز هست. از آب اکسیژن دار می توانید به عنوان یک دهانشویه خانگی طبیعی و مفید استفاده کرد. این دهانشویه باعث کاهش باکتری های مضر روی زبان، دندان ها و لثه ها می شود.
مزیت دیگر این محصول نسبت به انواع مشابه آن، این است که ترکیبات سفیده کننده موجود در آن به کاهش لک هایی که مانع زیبایی دندان ها می شوند کمک زیادی می کند. برای استفاده درست، بعد از مسواک زدن دندان ها، مقدار کمی پراکسید هیدروژن را با همان میزان از آب معمولی مخلوط کرده و به عنوان دهانشویه استفاده کنید.
حتماً توجه کنید که استفاده از این دهانشویه یکبار در هفته و آن هم به مدت ۳۰ ثانیه کفایت می‌کند در غیر این صورت، نه‌ فقط مفید نیست بلکه با کاهش دادن رشد باکتری‌های می تواند فرد را دچار مشکلات جدیدی در ناحیه دهان و دندان کند.

۵. خواص آب ‌اکسیژنه برای پوست

همه می دانیم خشکی پوست بخصوص در فصل سرد مشکلی آزاردهنده است که احساس بدی به انسان می‌دهد. اگر شما دوست دارید که از خشکی پوست در فصل سرما در امان باشید، یکی از بهترین روش های طبیعی و مؤثر افزودن نیم ‌درصد آب ‌اکسیژنه به آب حمام خود است.
با این کار بعد از چند نوبت به طرز ملموسی شاهد شادابی و جوانی پوست خود خواهید بود. همچنین از دیگر خواص ثابت شدۀ آب ‌اکسیژنه برای پوست، می توان به درمان عفونت‌های پوستی و مشکلات آزاردهنده جوشی اشاره کرد. این امتیاز به دلیل خاصیت آنتی‌باکتریال و ضدویروسی هیدروژن پراکسید است.

هیدروژن پراکسید خوراکی

تنها هیدروژن پراکسیدی که می بایست برای استفاده‌ خانگی یا شخصی مورد استفاده قرار گیرد، آب اکسیژنه خوراکی است.
خواص آب اکسیژن دار

آب اکسیژنه خوراکی چیست

این نوع آب اکسیژنه خوراکی معمولاً دارای غلظت ۳۵% می باشد. از این نوع هیدروژن پراکسید در تولید مواد غذایی مانند پنیر، تخم مرغ، و محصولاتی که حاوی آب پنیر هستند استفاده می‌شود. از این نوع آب اکسیژنه به عنوان پوشش اسپری روی فویل بسته‌بندی‌های حاوی آب‌میوه‌ها و محصولات لبنی نیز استفاده می‌شود.