از چربی مرغی تا سوخت بیودیزل

پژوهشگران در یک همکاری آزمایشگاهی موفق به سنتز یک فرایند نانوکاتالیستی شدند که می توان به کمک آن چربی مرغی را به گازوئیل طبیعی ( بیو دیزل ) تبدیل کرد .
درست است که در حال حاضر نفت خام به عنوان اصلی ترین منبع انرژی و تولید سوخت گازوئیل به شمار می رود ، اما با توجه به کاهش روز افزون مخازن زیرزمینی نفتی ، محققان همواره به دنبال جایگزین هایی مناسب برای تولید انرژی و سوخت ارزان بوده اند .
که البته یکی از این نوع سوخت ها ، سوخت بیودیزل است که از منابع چربی و روغنی و در یک فرایند کاتالیستی تولید می شود.
سوخت بیودیزلیکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، با بیان این نکته که حدود ۷۰ درصد از هزینه‌ی تولید سوخت بیودیزل مربوط به منبع روغن اولیه آن است، گفت : طی سال های اخیر، یافتن منبع روغنی اولیه ارزان قیمت و همچنین یک کاتالیزور مناسب جهت استفاده از این روغن برای تولید بیودیزل از اهداف محققان ، در این حوزه بوده‌ است .
ما در طرح فعلی با سنتز کردن یک نانوکاتالیست جدید و کارا ، و همچنین استفاده از چربی مرغی به عنوان منبع اولیه روغنی ، موفق به تولید بیودیزل ( گازوئیل زیستی ) شدیم .
وی همچنین گفت ، بازدهی بالای تولید بیو دیزل به عنوان مهم ترین مزیت این نانوکاتالیست سنتز شده می باشد و افزود : از آنجایی ‌که در این طرح از ماده ای بی مصرف مانند چربی مرغی به عنوان منبع روغنی تولید بیو دیزل استفاده شده است ؛ بنابراین انتظار می رود هزینه های تمام شده‌ محصول نهایی کاهش قابل توجهی داشته باشد .
به علاوه این محصول جدید در مقایسه با گازوئیل بدست آمده از نفت خام آلایندگی بسیار کمی ایجاد می کند . در ضمن ، اندازه‌ی نانومتری ذرات کاتالیستی تولیدی موجب شده تا این کاتالیزور جدید از سطح کیفی بسیار بالایی نسبت به سایر کاتالیستها برخوردار باشد .
از آنجایی ‌که موقعیت واکنش اصلی در سطح ذرات است ، لذا افزایش سطح کیفی کاتالیست موجب افزایش هم زمان سرعت و بازدهی واکنش تبدیل چربی مرغی به انرژی بیو دیزل می شود .
تولید بیودیزل
وی در تشریح مراحل انجام طرح گفت : ابتدا از چربی مرغی ، روغن مخصوصی تولید می شود و سپس ترکیبات اسیدهای چرب موجود در آن به وسیله ی آزمون GC مورد آزمایش قرار می گیرد .
در ادامه نانوکاتالیست غیر همگن CaO/CuFe۲O۴ سنتز و مشخصه یابی می شود
در پایان بیو دیزل از روغن چربی مرغی در حضور نانوکاتالیست و تحت شرایط گوناگون از جمله نسبت اتانول به روغن ، دما ، زمان واکنش و درصد نانوکاتالیست تولید می شود .