توکن چیست و تفاوت آن با کوین

در دنیای هیجان انگیز ارزهای دیجیتال، توکن ( Token ) به نوعی ارز دیجیتال اطلاق می شود که بلاک چین مستقلی برای آن ساخته نشده. به عبارتی توکن ها بر روی شبکه‌ های بلاک چینی دیگر مانند اتریوم تعریف و جابه‌جا می‌شوند. پس مهم‌ترین عاملی که یک توکن را از یک کوین (Coin) مانند BTC متمایز می‌کند،‌ داشتن یا نداشتن شبکه بلاک چین مستقل برای آن است. یعنی در حقیقت یک کوین ارز دیجیتالی است که بلاک چین مستقل برای خود دارد.
تفاوت توکن و کوین

تفاوت توکن و کوین چیست

بیت کوین BTC، اتریوم ETH، ریپل ، لایت کوین ، بیت کوین کش ، کاردانو و صدها ارز دیجیتال دیگر از این قبیل که بلاک چین ‌های اختصاصی برای خود دارند در زمرۀ کوین‌ ها قرار می‌گیرند. همچنین از معروف ترین توکن‌ های بازار ارزهای دیجیتال می‌توان به تتر USDT، چین لینک LINK، دای Dai، یرن فایننس YFI و همچنین بیسیک اتنشن توکن BAT اشاره کرد.
نکته بسیار جالب این است که در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد ارزهای دیجیتال موجود در بازار جهانی در حقیقت توکن‌ هستند. این توکن ها از شبکۀ بلاک چین ‌هایی مانند اتریوم ETH، بایننس BNB، ایاس EOS و ….. استفاده می‌کنند. تا به امروز اولین و مهمترین مرجعی که کوین ها و توکن ها را از یکدیگر متمایز کرده، وبسایت : کوین مارکت کَپ ( Coinmarketcap ) است. اغلب توکن ‌ها در فضای ارزهای دیجیتال امروز، توکن ‌های کاربردی هستند. در این نوع توکن ‌ها امکان استفاده و کاربردی ویژه، تنها در یک پروژه فراهم است.
توکن چیست،کوین چیست

تفاوت توکن و کوین چیست

به طور مثال : اگر پروژه‌ای با این هدف عملیات خود را آغاز کند که مسافران بتوانند هزینه اتوبوس‌ های بین ‌شهری را با توکن‌ های بخصوصی پرداخت کنند، در این حالت کاربرد آن توکن فقط برای خرید بلیت‌ یا پرداخت هزینه سفر بین شهری خواهد بود و نمی‌توان از آن توکن برای خرید غذای آماده از رستوران ها یا مثلاً پرداخت هزینه تاکسی های اینترنتی درون شهری استفاده کرد.
از دیگر وجوه تمایز توکن با کوین این است که ساخت ارز دیجیتال توکنی برای توسعه ‌دهندگان بلاک چینی بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر از ایجاد یک بلاک چین و شبکه مستقل جدید است. در مورد توکن ها بیشتر مواقع، توسعه دهندگان پروژه‌ ها می‌توانند بدون نیاز به صرف هزینه‌های گزاف جهت طراحی یک بلاک چین جدید، ارز دیجیتال مورد نظر خود را بسازند و به اهداف تعریف شدۀ خود برسند.
توکن چیست و تفاوت آن با کوین

تفاوت توکن و کوین چیست

یکی دیگر از وجوه افتراق کوین‌ ها با توکن ها مسئله کیف پول است. کوین ها می توانند هر کدام کیف پول اختصاصی خود را داشته باشند در حالی که توکن‌ها روی کیف پول ‌های بلاک چینِ میزبان ذخیره و جابجا می‌شوند. بطور مثال : تقریباً تمام توکن ‌های مبتنی بر کوین اتریوم ETH ، روی کیف پول ‌ها و آدرس‌ های مورد تأیید اتریوم ذخیره می‌شوند. اما مثلاً، شما نمی‌توانید بیت کوین را روی آدرس کیف پول اختصاصی اتریوم ذخیره کنید. چون بیت کوین خود یک کوین است.
اعضای پروژه ‌هایی که قصد توسعه یک بلاک چین اصلی را دارند، معمولاً در آغاز از یک بلاک چین واسطه ای برای خود توکن مورد نظر استفاده کرده و پیش ‌فروش یا همان عرضه اولیه سکۀ توکن ( ICO ) را برگزار می‌کنند. بعد از این مرحله در تناسب با پول ملی یا ارزهای دیجیتال معتبر دیگر توکن‌ های خود را به فروش می‌رسانند. ارزش این توکن‌ها رابطه مستقیمی با وضعیت کیفی پروژه ، استقبال بازار از آن و حرکت مستمر و هدفمند آن در راستای اهداف تعیین شده دارد. البته در برخی موارد سازندگان توکن ‌ها پس از اینکه به حد کافی پروژه آنها در بازار توسعه پیدا کرد، جهت ایجاد بلاک چین اختصاصی برای آن توکن اقدام می کنند تا نهایتاً توکن خود را به کوین تبدیل کنند.

گردآوری، ویرایش و نگارش : کاروک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *