روش تایپ ده انگشتی با صفحه کلید کامپیوتر

همان طور که می دانید، روش تایپ ده انگشتی مهارتی است که به شما این امکان را می دهد تا بدون نگاه کردن مستقیم به صفحه کلید، با سرعتی عالی ( در حدود ۱۸۰ حرف در دقیقه ) تایپ نمایید.
آموزش تایپ سریع

آموزش نحوه تایپ ده انگشتی و بهترین روش تایپ سریع

روش تایپ ۱۰ انگشتی یک روش کاملاً عملی و ثابت شده برای استفاده بهتر از صفحه کلید رایانه است. شما با برخی از تمرین ها و البته قرار دادن صحیح انگشت ها بر روی کیبورد خود می توانید بدون نگاه کردن به صفحه کلید با سرعت خوبی تایپ کنید.
هر چند شما فقط با تمرین مستمر است که می توانید میزان خطاهای خود را تا حد قابل توجهی کاهش داده و سرعت تایپ خود را همزمان افزایش دهید. در روش تایپ ۱۰ انگشتی، انگشتان شما هر کدام یک موقعیت شروع ثابت را روی کیبورد دارند.
البته از آن موقعیت های مکانی می توانید براحتی به هر کلید دیگری که نیاز دارید برسید. برای شروع انگشتان دست چپ شما باید روی کلیدهای A ، S ، D ، F قرار گرفته باشند. و همچنین باید انگشتان دست راست روی کلیدهای ، : ، J ، K ، L قرار بگیرند.
یکی از انگشتان شست هم باید روی کلید – فاصله – قرار گیرد. شما با کمی تمرین می توانید موقعیت اصلی کلید ها را بدون نگاه کردن به صفحه کلید پیدا کنید. زیرا کلیدهای F و J ، یعنی جایی که انگشتان اشاره چپ و راست شما قرار گرفته اند، یک برآمدگی کوچک وجود دارد.
بهترین روش تایپ سریع

آموزش نحوه تایپ ده انگشتی و اصول تایپ ده انگشتی

مابقی انگشتان شما نسبت به این ۲ برآمدگی تعیین موقعیت می شوند. حالا بدون اِعمال فشار دو انگشت شست خود را روی دکمه SPACE ( فاصله ) مستقر کرده و ۶ انگشت باقیمانده ( غیر از انگشتان اشاره ) را به ترتیب روی دکمه های طرفین حروف F و J بگذارید.
با مستقر شدن کف دست ها در این حالت، موقعیت تمام کلیدهای دیگر نسبت به این ۸ کلید ردیف وسط، براحتی قابل دسترس می باشند. این ۸ کلید اصلی را کلیدهای خانه ( HOME KEYS ) می نامند. لازم به ذکر است که علت مرتب نبودن دکمه های صفحه کلید بر حسب حروف الفبا، به خاطر آرایش ترتیب آنها بر حسب میزان کارایی است.
چون حروف این ۸ کلید اصلی، پرکاربردترین حروف صفحه کلید همه رایانه ها به شمار می روند. هر انگشت شما باید بتواند چندین کلید مختلف را بزند. هدف اصلی در این تمرینات این است که استفاده از صفحه کلید را به ضمیر ناخودآگاه خود یاد دهید.
ضمیر ناخودآگاه به ما کمک می کند تا در عرض کمترین زمان و به طور خودکار، بتوانیم به سرعت تایپ کنیم. اِشکال مدام نگاه کردن به صفحه کلید و بعد تایپ کردن این است که یک انرژی اضافی را از ما می گیرد. با این وجود، ترکیب مشخص قرارگیری انگشتها به شما کمک می کند تا روی مهم ترین نکته تمرکز کنید، یعنی محتوا.

آموزش تایپ 10 انگشتی

آموزش نحوه تایپ ده انگشتی و اصول تایپ ده انگشتی

مزایای روش تایپ ده انگشتی

استفاده از روش تایپ ۱۰ انگشتی دارای چند مزیّت قابل توجه است که کار روزانه شما را با رایانه بهبود می بخشد.

اول : سرعت روش تایپ ده انگشتی

شما با استفاده از این روش به صورت ناخودآگاه می توانید سرعت تایپ خود را به میزان زیادی افزایش دهید. به عبارت دیگر با این سبک تایپ در وقت گرانبهای خود صرفه جویی خواهید کرد.

دوم : بهره وری

با این روش، از آنجا که دیگر لازم نیست مستقیماً روی زدن کلیدهای تکی تمرکز کنید، می توانید بیشتر بر روی متن هایی که می نویسید تمرکز کنید. یعنی دیگر نیازی نیست سر خود را دائماً به عقب و جلو حرکت دهید. در این حالت مغز شما آرامش بیشتری دارد و می تواند کارآمدتر کار کند.

سوم : ارگونومی

نگاه کردن دائم به صفحه کلید وضعیت شکلی ناسالمی را برای قرارگیری بدن شما در محل کار ایجاد می کند. در نتیجه با استفاده از روش تایپ ۱۰ انگشتی دیگر نیازی نیست که مرتباً روی صفحه کلید خود نگاه کنید.

نحوه تایپ 10 انگشتی

اصول تایپ ده انگشتی و بهترین روش تایپ سریع

در روش تایپ ده انگشتی، حتماً با همه ۱۰ انگشت تایپ کنیم؟

پرسش بسیاری از افراد این است که آیا واقعاً باید از هر ۱۰ انگشت خود استفاده کنیم یا اینکه ۶ یا ۴ انگشت هم کافی است؟ البته شرایط ایدآل در این روش استفاده از همه انگشتان است.
با این حال، اگر احساس می کنید که آموزش روش تایپ ۱۰ انگشتی برای شما بسیار دشوار است یا اینکه اگر در استفاده از همه انگشتان خود به هر دلیلی مشکل دارید، مطمئناً می توانید از تعداد انگشتان کمتری استفاده کنید و کلیدها را با انگشتان دلخواه خود فشار دهید. ولی نباید انتظار داشته باشید که سرعت و کارایی شما به اندازه یک تایپیست حرفه ای باشد.