برای امنیت موبایل چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

این روزها گوشی های همراه ما تبدیل به مکانی برای نگهداری همه اطلاعات حساس و شخصی زندگی فردی شده است ، با این وصف آیا نباید به امنیت گوشی همراهمان توجه ویژه ای کنیم ؟! . گوشی های همراه به معنای واقعی کلمه به یار همیشگی مردم در سراسر جهان تبدیل شده اند ، آنچنان که بدون آنها زندگی غیر ممکن به نظر می رسد . ما امروزه عادت کرده ایم که همه اطلاعات شخصی خود را ، اعم از : نوشته ها ، عکسها ، ویدیوها ، ایمیلها ، اطلاعات حسابهای بانکی و ……را در موبایل خود ذخیره کنیم . پس امنیت گوشی همراه و حفاظت از اطلاعات درون آن در مقابل سارقان اطلاعات و حملات هکری بسیار اهمیت دارد .
بنابراین همه ما باید به دنبال این باشیم که امنیت گوشی همراه خود را به بالاترین درجه برسانیم . البته در این راستا هم شرکتهای نرم افزاری بزرگی سعی می کنند که به این نیاز مردم پاسخ دهند .

امنیت موبایل

امنیت موبایل با آنتی ویروس

خوب حالا باید پرسید که یک گوشی با امنیت بالا چه ویژگی هایی دارد ؟

۱. امکان بروزرسانی های امنیتی
به یاد داشته باشید که همیشه هکرها از روشهای جدید و بروز برای دسترسی به اطلاعات درون گوشی شما استفاده می کنند . مهمترین این روشها سوء استفاده از حفره های امنیتی نرم افزارهای نصب شده روی گوشی ها است . در همین راستا ، گوگل به سرعت به وسیله متخصصان و کارشناسان زیادی که در اختیار دارد این حفره های امنیتی را پیدا می کند . سپس فوراً آپدیت های امنیتی برای اندروید را عرضه ، و در ادامه تولید کنندگان تلفن های همراه هوشمند نیزاین آپدیت ها را همراه محصولات خود به بازار ارائه می دهند .
البته همه این بروزرسانی های امنیتی به شکل یکسان برای همه تلفن های همراه ارائه نمی شود ، یعنی هر «برندی» گوشی های خود را با محدودیت های مختلفی تحت پوشش این آپدیت ها قرار می دهد . که این محدودیت ها عمدتاً بستگی به مدل و ورژن آن گوشی دارد .
هر چه مدل گوشی ها بالاتر باشد با سرعت ، کیفیت و مقدار بیشتری از آپدیت های امنیتی را پذیرا هستند .
آنتی ویروس موبایل

امنیت موبایل با آنتی ویروس

۲. دارای آنتی ویروس‌ها و نرم افزارهای امنیتی
در حال حاضر متأسفانه شاهد این هستیم که حملات هکرها هر روز بیشتر و بیشتر می شود و شمار بدافزارها و ویروسها نیز روز به روز در حال افزایش است . برای پیشگیری از این تهدیدات لازم است که یک آنتی ویروس قوی در گوشی خود نصب کنید. می توان از مجموعه نرم افزارهای « mobile security » یکی را متناسب با گوشی خود نصب کرد و امنیت تلفن همراه خود را افزایش دهیم .
امنیت گوشی
۳. پلتفرم‌های امنیتی موبایل
معمولاً شرکتهای تولید کننده تلفنهای هوشمند همراه سعی دارند که با گسترش پلتفرم های امنیتی ، امنیت اطلاعات گوشی مشتریان خود را تا حد بالایی افزایش دهند .کارکرد پلتفرمهای امنیتی این است که با ذخیره کردن اطلاعات شخصی و مهم شما در یک محیط مجازی ایزوله ، باعث می شوند که حتی اگر گوشی شما مورد سرقت قرار گرفت ، سارقان به هیچ عنوان قادر نباشند به اسرار و اطلاعات شما در گوشی دست یابند .به جرأت می توان گفت یکی از بهترین پلتفرمهای امنیتی گوشی همراه ، « samsung knox » است .این پلتفرم برای سیستم عامل اندروید طراحی شده و البته به صورت پیش فرض در گوشی های مدل samsung نصب شده است. با این پلتفرم می توانید در صورت گم شدن گوشی آن را پیدا کنید ، همچنین می توانید در صورت سرقت گوشی ، کل اطلاعات آن را قفل و یا پاک کنید .یکی دیگر از این پلتفرمها که شرکت سامسونگ ارائه داده ، اپلیکیشن « secure folder » است ، که در ادامه پلتفرم « knox » توسعه پیدا کرده .
آپدیت موبایل

آپدیت گوشی

۴. سیستم های امنیتی قفل گذاری ( بیومتریک و غیر بیومتریک )
در تلفنهای همراه جدید ، یک سری سیستم های قفل گذاری اطلاعات قرار داده شده تا هیچ کس غیر از صاحب اصلی گوشی قادر نباشد به اطلاعات شخصی درون گوشی دسترسی پیدا کند . در سالهای گذشته اغلب گوشی ها صرفاً دارای سیستم های قفل گذاری غیر بیومتریک بودند ، مانند : رمز عبور یا پسورد . اما چون هک کردن و دور زدن این گونه سیستمها نسبتاً آسان بود ، شرکت های نرم افزاری شروع به طراحی سیستم های بیومتریک کردند .
امنیت موبایل

امنیت موبایل با آنتی ویروس

سیستم های بیومتریک خود به سه نوع تقسیم می شوند :
۱ – اسکنر عنبیه چشم
۲ – سنسور اثر انگشت
۳ – اسکنر تشخیص چهره
از این میان سنسور اثر انگشت قدمت بیشتری دارد ، پس از آن اسکنر تشخیص چهره و در نهایت اسکنر عنبیه به بازار عرضه شد .