چگونه با موبایل اسکن کنیم ؟

امروزه با پیشرفت فناوری روش انجام کارهای روزمره نیز تغییر کرده و ما هر روزه سعی می کنیم هزینه های گوناگون خود را کاهش دهیم . یکی از این هزینه ها استفاده از کاغذ می باشد به طوری که در گذشته برای ایجاد یک تصویر واضح و با کیفیت از یک سند مجبور می شدیم که به وسیله دستگاه های بزرگ ، یک کپی یا اسکن از آن سند تهیه کنیم .
اما امروزه با توجه به اینکه اسکن اسناد و مدارک به صورت دیجیتال کاربرد بیشتری نسبت به حالت چاپ شده دارند ، و یا اصطلاحاً مطالب مکتوب به شکل دیتا و اطلاعات دیجیتالی تبدیل شده است، لذا نیاز به وسیله ای است که بتواند کار اسکن اسناد را آسانتر کند.
چگونه با موبایل اسکن کنیم

چگونه با موبایل اسکن کنیم

 

در اینجا ما شما را با دو روش اسکن اسناد با دوربین گوشی آشنا می کنیم

روش اول 

با استفاده از اپلیکیشن CamScanner :

اپلیکیشن CamScanner این امکان را به وجود آورده تا کاربران بتوانند اسکن اسناد با موبایل را تجربه کرده و دوربین گوشی خود را در هر زمان و مکانی که بخواهند به یک اسکنر حرفه‌ای تبدیل کنند و به راحتی به اسکن صفحات کتابها ، جزوه‌ها، پوسترها ،کارت ملی ، شناسنامه و هر چیز دیگری بپردازند .
از قابلیت‌های ویژه و کاربردی اپلیکیشن CamScanner می‌توان به ذخیره مدارک و اسناد اسکن شده با فرمتهای PDF و یا JPEG اشاره کرد. نرم افزار camscanner در دو نسخه رایگان و پولی به بازار عرضه شده است که قابلیت های نسخۀ رایگان آن برای اکثر کاربران کفایت می‌کند.این نرم افزار به قدری در یک گوشی هوشمند می‌تواند مورد نیاز باشد که برخی از شرکت های بزرگ تولید کننده گوشی مانند هوآوی نیز این قابلیت را در نرم افزار عکاسی محصولات خود به صورت پیش فرض گنجانده اند.
بطور کلی روش کار با این نرم افزار به این صورت است که شما برای اسکن اسناد و مدارک ابتدا با دوربین گوشی هوشمند خود از سند مورد نظر عکس می‌گیرید و سپس محدودۀ اطراف آن را مشخص کرده و بعد از آن نرم افزار camscanner با الگوریتم تعریف شدۀ خود ،آن عکس را با حذف حواشی زائد آن همانند یک سند اسکن شده برای شما به نمایش می گذارد.
اسکن اسناد

چگونه با موبایل اسکن کنیم

 

قسمت ها و امکانات مختلف نرم افزار camscanner :

Home : در این صفحۀ نرم افزار ، تمام فایل های اسکن شده بوسیله شما ، قابل ویرایش و مدیریت هستند.
Docs : از این حالت نرم افزار ، می توانید برای اسکن اسناد متنی استفاده کنید.
ID Card : از این بخش هم می توانید برای اسکن کارت ها و مدارک شناسایی استفاده کنید.
QR Code : از این قسمت برای اسکن بارکد ها و لُیبلها استفاده کنید.
Settings : در این بخش نیز می توانید تنظیمات مربوط به بروز رسانی، اسکن ها، مدیریت اسناد، بکاپ و همچنین امنیت را ویرایش کنید.
Sync : در این بخش تنظیمات مربوط به همگام سازی نرم افزار ، قابل ویرایش هستند
Scan : همۀ تنظیمات کلی که مربوط به اسکن اسناد با موبایل است ،از این بخش قابل ویرایش و تغییر است
Doc Management : در این بخش تنظیمات مربوط به نمایش اطلاعات و محتویات صفحات اسناد و همچنین مکان ذخیره آن ها قابل ویرایش است.
Doc Export :در این بخش نیز می توانید اسناد و مدارک اسکن شده را اصطلاحاً اکسپورت کنید.
اسکن اسناد و مدارک

روش کار با نرم افزار camscanner

روش کار با این نرم افزار چندان پیچیده نیست . هنگامی که وارد نرم افزار می‌شوید، در ابتدا یک دکمه سبزرنگ با آیکون دوربین عکاسی وجود دارد.با کلیک بر روی آن دکمه وارد قسمت عکس گرفتن می‌شوید ، که دقیقاً شبیه محیط نرم افزار عکاسی پیش فرض خود گوشی است .
حالا یک سند را در قاب دوربین موبایل خود کادر کنید و سپس از آن عکس بگیرید و در ادامه تأیید کنید.بعد از آن محدودۀ سند را مشخص کرده و مجدداً دکمه تأیید یا تیک را بزنید .در این مرحله مشاهده می کنید که حواشی سند در عکس حذف می شود و شما اجازه دارید که فیلتر های گوناگون مانند سیاه ، سفید ، روشن ، خاکستری و … را انتخاب کرده تا بهترین و زیباترین نتیجه حاصل شود.
همچنین در این مرحله این امکان برای شما وجود دارد که با انتخاب آیکون OCR عکس را تبدیل به متن کنید.دو ابزار ویرایشی دیگر در این مرحله عبارتند از : تنظیم دستی نور و چرخاندن تصویر است .با تایید این بخش هم ، نرم افزار موبایل شما با ایجاد یک پوشۀ پیش فرض به صورت خودکار سند اسکن شدۀ شما را در آن قرار می دهد.
حالا اگر که می خواهید برگه دیگری را به همین پوشه فعلی اضافه کنید باید مجدداً به دکمه دوربین که در سمت راست و پایین صفحه نمایشگر مشخص است ضربه بزنید ، ولی اگر می خواهید پوشۀ جدیدی را ایجاد کنید ، بوسیله علامت فلش که در سمت چپ و بالای صفحه قرار دارد از این پوشه خارج و در قسمت پوشه ها دوباره دکمه دوربین را بزنید. توجه داشته باشید که هر پوشه می تواند چندین تصویر از اسناد و مدارک مختلف را در خود جای دهد.

روش دوم

بکارگیری اپلیکیشن معروف Google Drive :

اپلیکیشن Google Drive معمولاً بر روی همۀ گوشی های اندروید به صورت پیش فرض نصب شده است و کار با آن هم بسیار ساده است و با آن براحتی می توانیم یاد بگیریم که چگونه با موبایل اسکن کنیم .
– ابتدا وارد برنامه شوید، سپس گزینه پلاس+ را انتخاب کنید.
– گزینه Scan را در ادامه انتخاب کنید.
– حالا اگر بار اولی است که قصد دارید از این برنامه برای اسکن اسناد با دوربین گوشی استفاده کنید ، گزینه Allow را حتماً انتخاب کنید.
– در ادامه از سند یا مدرکی که می خواهید اسکن شود ، یک عکس معمولی بگیرید ، توجه داشته باشید که دراین مرحله نیاز به تنظیم دقیق کادر دوربین نیست.
– سپس گزینه Crop را که در بالا و سمت راست صفحه نمایش است انتخاب کنید، تا بتوانید کادر دوربین را برای عکس گرفتن تنظیم کنید.
– بوسیله نقاط گردی که در گوشه های کادر دوربین قرار دارد، مرز عکس مورد نظر خود را تعیین کرده و سپس تیک پایین سمت راست را بزنید.
– بعد از تعیین کادر ، فایل نهایی برای شما نمایش داده می شود و در اینجا شما می توانید از طریق منوی سه نقطه ای که در قسمت بالا، سمت راست واقع شده است، اصلاحات و تغییراتی مانند چرخاندن، تغییر نام و… بر روی عکس مورد نظر اعمال کنید . حالا اگر عکس نیاز به تنظیم خاص دیگری ندارد، مجدداً تیک پایین سمت راست را انتخاب کنید .
– به این ترتیب فایل اسکن شدۀ شما در قسمت Drive ذخیره می شود.
اسکن اسناد با موبایل
همچنین از طریق انتخاب منوی سه نقطه ای که در گوشه فایل قابل مشاهده است ، می توانید عملیاتی بر روی همان فایل انجام دهید ،مانند :
۱) فرستادن یک کپی از فایل به جایی دیگر
۲) دانلود فایل از قسمت درایو به حافظه گوشی
۳) جابجایی فایل به نقطه ای دیگر، بدون استفاده از کپی
۴) تغییر اسم فایل
۵) پرینت گرفتن از فایل اسکن شده.