NFT چیست؛ چرا خریدار دارد !

اِن اِف تی ها NFT نوعی دارایی دیجیتال غیرقابل ‌معاوضه هستند ( Non-Fungible Token ). یعنی برای آنها یک گواهی مالکیت دیجیتالی و غیرتکراری صادر می‌شود. در حقیقت، NFT یک قرارداد هوشمند است که با استفاده از پلتفرم‌های open source تنظیم و برای ایمن‌ سازی، آن را به شکل دیجیتالی صادر می کنند.

چرا nft میخرند،nft چیست

nft چیست؛ و چرا آن را میخرند !

اِن اف تی را می‌توان در یک حافظه جانبی ذخیره و یا به‌ شکل همیشگی در قالب یک رمز دَیتا، که معمولاً با نام عمومی ERC 721 شناخته می شود، در یک شبکه بلاک ‌چینی مانند اتریوم منتشر کرد. بعضی از فُرمت های محبوب NFT ها شامل GIF، Jpeg ، فیلم و حتی تویئت‌ های شخصی هستند.

در واقع هر نوع دارایی دیجیتالی با توجه به درخواست سازنده و ایده پرداز آن قابلیت تبدیل‌ شدن به NFT را دارد. اما این در صورتی است که سازندۀ آن بخواهد دارایی مورد نظرش منحصربه‌ فرد باشد. دقیقاً مثل مقالات ISI یا حتی بلیت‌ های کنسرت ‌ها که متعلق به یک شخص منحصربه ‌فرد هستند.

چرا nft ارزش دارد،چرا nft میخرند

nft چیست؛ چرا خریدار دارد !

قابلیت تعویض یا همان FUNGIBLE چیست؟

قابلیت تعویض، به امکان مبادله یک دارایی با دارایی‌ های مشابه بدون از بین رفتن ارزش آن اطلاق می‌شود. اما عبارت NFT مخفّف اصطلاح Non-Fungible Token است. و این یعنی غیرقابل تعویض و معاوضه. هر چند اِن اِف تی ها نیز با استفاده از سازوکار مشابه ارزهای دیجیتالی، مانند بیت کوین ساخته‌ می شوند. اما NFT یک تفاوت بنیادی با ارزهای دیجیتال دارد !. این تفاوت همان غیرقابل معاوضه بودن است.

مثالی ساده : یک تراول یک میلیون تومانی را در نظر بگیرید. به لحاظ ارزش، این تکه کاغذ مخصوص، با یک تراول یک میلیون تومانی دیگر برابر است. به همین دلیل وقتی شما یک تراول یک میلیون تومانی از کسی قرض گرفته باشید، لازم نیست موقع ادای قرض خود، دقیقاً همان تراول را پس دهید. زیرا نوع دیگر آن‌ تراول هم به همان اندازه ارزش قراردادی دارد.

fungible،چرا nft میخرند

nft چیست؛ چرا خریدار دارد !

به این می گویند قابلیت تعویض یا همان FUNGIBLE . حالا قضیه روشن تر شد، البته به زبانی ساده تر. در مورد ارزهای دیجیتال هم، این تعریف و قابلیت صادق است. حال آن ارز دیجیتال چه توکن باشد و چه کوین، فرقی ندارد. اما اِن اِف تی ها مانند اثر انگشت هستند، که فقط و فقط یک عدد آن اعتبار و اصالت دارد.

چرا اِن اِف تی ها NFT خریدار دارند ؟

واقعاً چرا nft میخرند ! چرا بعضی از مردم تمایل دارند هزینۀ گزافی را صرف خرید چیزی کنند که می توانند به‌راحتی از آن یک کپی یا اِسکرین شات داشته باشند یا حتی آن را دانلود کنند !؟. جواب ساده و کوتاه است؛ قرارداد قانونی.

زیرا NFT به خریدار آن اجازه می‌دهد یک تک کالای اصل را، با شرایط احراز هویت خاص، به نام خودش داشته باشد. بخاطر همین احراز هویت، مالکیت اثر به اثبات می رسد و از آن به بعد توسط دیگران قابل‌ استفاده نیست. در غیر این صورت پیگرد قانونی دارد. در واقع در این حالت، ارزش معنوی اثر با اعتبار و هویت خالق یا مالک جدید آن گره می خورد.

گردآوری، ویرایش و نگارش : کاروک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *