چگونه از شبکه های اجتماعی برای پیشرفت SEO سایت خود استفاده کنیم ؟

بطور یقین شبکه های اجتمایی به همان اندازه که می توانند در رتبه بندی وبسایت شما در نتایج برتر جستجوی گوگل تاثیرگذار باشند ، همانقدر می توانند در رونق و پیشرفت کسب و کار شما در فضای اینترنت اهمیت داشته باشند .
امروزه ایجاد محتوای بصری در شبکه های اجتماعی امری ضروری به نظر می رسد ، بخصوص بعد از اینکه شبکه اجتمایی پر مخاطبی مانند اینستاگرام ، محدودیت انتشار اخبار را به ترتیب وقوع زمانی آنها کنار گذاشت . و نیز می بینیم که اخیراً شرکتهای بازاریاب اینترنتی و اینفلوئنسر مارکتینگها برای تست اینکه بدانند چه چیزی در فیدهای کاربران شبکه ها بارها نمایش داده میشود ، رقابت سختی با یکدیگر دارند .
شبکه های اجتماعی
در اینجا چند نکته به منظور کمک به شما برای هدایت بهتر رقابت فزایندۀ خود در بین رسانه های اجتماعی و دورنمای SEO سایت خود در این بازار کسب و کار شلوغ آورده ایم .
۱. روی کَپشن های خود در رسانه های اجتماعی مجازی سرمایه گذاری کنید و وقت بگذارید
وسواس و حساسیت بر روی نوشتن کپشن ها و استفاده درست از آنها ، مصداق بارز کاربرد شبکه های اجتماعی در پیشرفت SEO سایت است . اینکه شما برندِ مدلی از لباسهای لوکس هستید ، یا یک فروشگاه اتومبیل و یا دفتر کار یک پزشک متخصص ، در هر حال آگاهی از تکنیکهای بازاریابی در کسب و کارتان ضرورتی بسیار دارد .
همه کسب و کارها نیاز دارند که برای نوشتن کَپشن های خود ، همان اندازه که یک کُمدین مشهور برای نوشتن متن بازی خود زمان میگذارد ، تلاش کنند . شما اگر بتوانید مخاطبتان را با یک داستان کوتاهِ جالب به طرف خود جذب کنید ، احتمال بیشتری وجود دارد که همین مخاطبان سایر پستهای شما را هم چک کنند .
مراقب باشید به این بهانه که زمان کافی ندارید و یا اینکه مقیّد هستید که طبق برنامه ریزی زمانی خاصی محتوای خود را منتشر کنید ، در نوشتن و ویرایش کپشنها کوتاهی نکنید . همانطور که در حال کپشن نوشتن هستید ، باید اهمیت سئو را هم مد نظر داشته باشید .
اطمینان حاصل کنید که کپشنهای شما روی کلمات کلیدی مهم تمرکز داشته باشند . همچنین در صورت نیاز از کلمات کلیدی در قالب هشتگ هم می توانید استفاده کنید . به خاطر داشته باشید ، بسته به اینکه از کدام نوع پلتفرم استفاده میکنید ، مخاطبان مختلف شبکه های اجتماعی نسبت به محتوای شما واکنشهای مختلفی از خود نشان می دهند .
با بهره گیری از فرمت مناسب و سفارشی کردن کپشنهای خود برای مخاطبان مناسب از طریق بررسی مشارکت مخاطبانتان در فیسبوک، توییتر یا تجزیه و تحلیل داده های محتوای اینستاگرام جایگاه خود در رسانه های اجتماعی را تقویت کنید .
رسانه های اجتماعی
۲. در خصوص عملکرد شبکه های اجتماعیِ برندِ خود صداقت داشته باشید
ازدیگر کاربردهای شبکه های اجتماعی در پیشرفت SEO سایت ، انتخاب و سرمایه گذاری بر روی رسانه اجتماعی مناسب با رویکرد کسب و کار آنلاین شماست . یعنی به عبارتی سعی کنید در طولانی مدت به عملکرد شبکه اجتماعی خود توجه کنید و در مورد وضعیت فعلی کسب و کارتان با خود و بخصوص تیم خود رو راست و صادق باشید .
حتماً نیازی نیست که در تمام پلتفرمهای شبکه های اجتماعی شاخص و اول باشید . اولویت برای شما باید تضمین پلتفرمی باشد که در حال حاضر در آن فعالیت دارید و برای کسب و کار آنلاین خود در آن سرمایه گذاری کرده اید . با کمک تجزیه و تحلیل هر بخش (از سال گذشته، ماه گذشته و یا چند روز پیش) می توانید از مفید بودن هر پلتفرم برای بهبود کسب و کارتان اطلاع پیدا کنید .
شما اگر بتوانید که لایک ها و در ادامه آن فالو کردن های بیهوده و غیر مفید را فراموش کنید و پلتفرمی را که بصورت واقعی به کسب و کارتان خدمت میکند ، پیدا کنید ، در طولانی مدت این تصمیم بجا به شما کمکهای زیادی خواهد کرد . بازده و ثمربخشی سرمایه گذاری هایتان را تجزیه و تحلیل کنید و آنچه را که برای سال آینده انتظار دارید را نیز مشخص کنید . این کار به شما کمک میکند که وقت و عمر خود را با فعالیت در چندین اکانت مختلف تلف نکنید .
۳. هیچ وقت افراط یا تفریط نکنید ، یعنی اینکه بیشتر یا کمتر از حد لازم پُست ارسال نکنید
کمیت ، کیفیت و زمان اشتراک گذاری پستها در شبکه های اجتماعی بر مبنای ماهیت هریک از آنها می تواند شاخص ترین کاربرد شبکه های اجتماعی در پیشرفت SEO سایت شما قلمداد شود . به طور معمول وقتی کسی بیش از اندازه پست محتوایی ، به اشتراک میگذارد ، اشکال کار او خیلی سریع آشکار خواهد شد .
به هر جهت اگر میانه رو باشید ، به این معناست که مشغول تولید محتوای استاندارد هستید و مردم را نیز به دردسر نمی اندازید . مطمئن باشید که تمرکز بر روی کیفیت به جای کمیت، اثر مثبت غیر قابل باوری بر کسب و کارتان خواهد داشت . تاثیر این گونه عملکرد ممکن است خیلی زود و بصورت شهودی مشاهده نشود ولی اغلب افرادی که پستهای کم ولی معتبرتری را به اشتراک میگذارند، غالباً مشارکت بالاتری با مخاطب برقرار میکنند .
کم کردن تعداد پستها باعث میشود که کاربران بیشتری را به سمت محتوایی که با دقت زیادی آنرا آماده کرده اید ، بکشاند . پیش بینی کردن بازخوردها برای یک پست (بخصوص آنهایی که جالب و برانگیزاننده هستند) مزایای زیادی دارد.
کپشن،کسب و کار
۴. سعی کنید همه کاربران خود را به تعامل و پاسخ گویی تشویق کنید
جذب مشارکت و تعامل با مخاطبان و مشتریان به عنوان تاثیرگذارترین عملکرد شبکه های اجتماعی در پیشرفت SEO سایت در نظر گرفته میشود . با این وجود ممکن است غیر عادی بنظر برسد که بخواهید با هر کدام از کاربران ارتباط داشته باشید و به تمام نظرات و پیشنهادات مثبت و منفی پاسخ دهید .
به عنوان مثال، برندهای لوازم آرایشی بهداشتی با اینکه همیشه در مورد آزمایش محصولات خود بر روی حیوانات جهت بالا بردن استانداردهای زیبایی ، بازخوردهای منفی دریافت میکنند ولی با این حال ، همیشه پاسخ مشتریان را آرام و مودبانه میدهند . البته غالباً بزرگنمایی کردن در مورد نظرات منفی کاربران برای پیشرفت کسب و کار کمک کننده است .
مطمئن باشید که هیچگاه نمی توانید نظرات مردم را به طور صددرصد تحت کنترل داشته باشید ولی مهم این است که همیشه میتوانید پاسخ گویی کسب و کار خود را به مردم در کنترل داشته باشید . رسانه های اجتماعی همیشه تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی موتورهای جستجو ندارند اما میتوانند به بیشتر دیده شدن شما و کسب و کارتان کمک کنند که این می تواند نتیجه پست خوبی باشد که بارها در شبکه های اجتماعی لینک شده است .
جدای از همه این موارد یک سئوی موفق ، بنیان محکمی برای بازاریابی دیجیتال جامع و یکپارچۀ شما است . هنگامی که پستی را به اشتراک میگذارید در آخر آن، فراخوانی را برای مخاطبان خود اضافه کنید تا محتوای شما را به اشتراک گذاشته یا اینکه لینک سازی کنند . زیرا معمولاً زمانی که به صورت مستقیم و شفاف از کاربران درخواست میکنید ، افراد بیشتری آنرا با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت .
البته، همواره تجربه کاربران را در خاطر داشته باشید ، تجربه کاربران از صفحات فرود به اندازه جلب نظر آنها به رسانه های اجتماعی به وسیله یک پیام درست اهمیت دارد . همیشه راه را برای بازدید کنندگان تازه وارد خود جهت هدایت از طریق رسانه های اجتماعی به صفحات فرود یا وبسایت خود هموار و راحت کنید.