توصیه هایی برای درمان کبد چرب با ورزش

بیماری کبد چرب در حقیقت یکی از تظاهرات سندروم متابولیک است و در اشخاص چاق یا دیابتی بیشتر دیده می شود. متأسفانه درمان دارویی خاصی برای بیماری کبد چرب وجود ندارد ولی تغییر در سبک زندگی، مانند عوض کردن رژیم غذایی یا ورزش کردن و کاهش وزن می تواند به بهبود عارضه کبد چرب کمک شایانی کند.
درمان کبد چرب با ورزش همچنین ورزش، چه ورزش های هوازی و آیروبیک مانند ورزش پیاده روی و چه ورزش های مقاومتی و قدرتی می تواند میزان چربی را چه در اندام ها و چه در درون شکم و کبد کم کند.
ورزش باید به صورت منظم و مداوم انجام شود تا تأثیرگذار باشد نه مقطعی و هر دم بیل. لذا درمان کبد چرب بوسیله ورزش می تواند یکی از بهترین گزینه های موجود باشد.

بهترین زمان بندی برای ورزش

طبق تحقیقات زمان مطلوب برای ورزش کردن در مبتلایان به بیماری کبد چرب صبح زود، بعد از ظهر ها و یا ساعتهای ابتدای شب است.مبتلایان به عارضه کبد چرب باید بصورت تدریجی شدت و تعداد تمرینات را افزایش دهند.
نکته اینجاست که تمرین هایی که دائمی باشند، معمولاً باعث می شوند که شخص به آن تمرینها عادت کند بنابراین اثرگذاری آن ها به مرور زمان کاهش پیدا می کند. بنابراین شخص باید تدریجاً تمرینات جدیدتری را به برنامه ورزشی خود اضافه کند.

دوچرخه سواری برای کبد چرب،ورزش های استقامتی و قدرتی
مناسب ترین ورزش ها برای کبد چرب چیست؟

ورزش های استقامتی و قدرتی

در بررسی های تأثیر ورزش های استقامتی و قدرتی بر مبتلایان به کبد چرب معلوم شده که اینگونه از تمرین ها در کاهش چربی کبد، بهبود اکسیداسیون چربی و نیز کنترل قند خون این گونه بیماران بسیار مؤثر است.
البته هرچند که انجام ورزش های قدرتی تأثیر زیادی در کاهش وزن و لاغری ندارند ولی این نوع ورزش ها هم، بر کاهش چربی کبد بسیار تأثیرگذار هستند. پس در کنار ورزش های استقامتی تمرینات قدرتی نیز فراموش نشود.
انجام منظم ورزش های استقامتی و قدرتی، میزان فریتین خون را تنظیم می کند. فریتین، نوعی پروتئین در کبد انسان است که ذخیره آهن را آسان تر می کند. ولی مقدار زیاد آن هم سبب آسیب دیدن کبد می شود.

ورزش پیاده روی، ساده ترین ورزش برای رفع چربی کبد

ورزش پیاده رویآیا می دانید که بهترین و مفیدترین ورزش برای تمام سنین، پیاده روی است ! بله، انجام ورزش پیاده روی نه تنها بیماری کبد چرب، بلکه اضافه وزن و چاقی را نیز کنترل و درمان می کند.
بیماران مبتلا به کبد چرب بهتر است هر روز حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی کنند. این کار روند درمان بیماری آنها را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد.

دوچرخه سواری برای کبد چرب

دوچرخه سواری هم یک ورزش بسیار مناسب برای درمان کبد چرب است. البته حتماً قبل از شروع تمرین قند خون خود را چک کنید. حتی بهتر است قبل از تمرینات دوچرخه سواری با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.سعی کنید قبل از شروع تمرین با حرکات کششی بدن خود را گرم کنید.
بدنسازی برای کبد چرب،ورزش های استقامتی و قدرتی دوچرخه سواری برای کبد چرب، اگر بطور مستمر و اصولی انجام شود می تواند علاوه بر درمان چربی کبد باعث کاهش وزن اضافی بدن و افزایش وزن مفید هم شود.

تمرینات بدنسازی برای کبد چرب

چنانچه اضافه وزن بی اندازه دارید، بهتر است این نوع تمرینات را زیر نظر مربی خصوصی بدنسازی انجام دهید. همچنین افراد دارای بیماری کبد چرب برای انجام این نوع از تمرینات ورزشی، بهتر است پیش از شروع با یک پزشک متخصص مشورت کنند.
با این حال حتماً در شروع تمرینات، ابتدا با حرکات کششی پویا بدن را گرم کنید. هر چند که تمرینات بدنسازی برای کبد چرب مفید است ولی این در صورتی صحیح است که مصرف مکمل ها و دیگر داروهای بدنسازی بسیار محتاطانه و زیر نظر یک متخصص تغذیه ورزشی انجام شود.
بهتر است در ابتدای تمرین از تردمیل شروع کنید. در انتهای کار هم می توانید تمرینات هوازی ، مانند استفاده از دوچرخه ثابت و یا اِلیپتیکال ( اسکی فضایی ) را انجام دهید. البته سرد کردن بدن با حرکات کششی ایستا را هم فراموش نکنید.