یوگا برای تناسب اندام یا قدرت!

یوگا یک نوع فعالیت بدنی عالی است که می‌تواند در تمام زمینه‌های سلامت جسمی و ذهنی مفید باشد. اما بسیاری از مردم این تصوّر را دارند که یوگا به تنهایی نمی‌تواند همه نیازهای ورزشی و بدنی یک انسان را پوشش دهد. آیا شما هم این طور فکر می‌کنید!.

یوگا برای تناسب اندام

 یوگا برای قدرت یا برای تناسب اندام

 بستگی به این دارد که چه انتظاری از انجام تمرینات یوگا داشته باشید. آیا شما از یوگا به عنوان یک ورزش سنگین و قدرتی استفاده می کنید؟ یا اینکه فقط برای رفع نیازهای یک تناسب اندام معمولی و افزایش انعطاف بدنی، حرکات یوگا را انجام می‌دهید. پاسخ به این سؤالات مستلزم این است که بدانیم ورزش یوگا در سبک‌ها، سطوح و درجه سختی‌های مختلفی تعریف شده است.

یوگا به عنوان یک ورزش

انجام ورزش یوگا یکی از بهترین راهکارها برای دست‌یابی به تناسب اندام و سلامت تمام ارگانهای بدن است. از یوگا می‌توان جهت بهبود سلامت عمومی بدن، انعطاف پذیری اندامها، افزایش قدرت جسمانی، بهبود وضعیت آناتومی بدن و موارد بسیار دیگری استفاده کرد.

اما با این اوصاف، قطعاً یوگا نه فقط یک فعالیت بدنی مفید است؛ بلکه به لحاظ تأثیرگذاری جسمی و روحی که دارد، یک سبک زندگی جامع است که می‌تواند زیست عاطفی و سلامت روان انسان امروز را هم به نحو مطلوبی ارتقا دهد. یوگا از زمانی که فراگیر شده، همیشه یک روش محبوب برای ورزش سالم بوده است.

تناسب اندام

یوگا برای قدرت یا برای تناسب اندام

این مسئله دلیل خوبی هم دارد؛ زیرا یوگا یک تمرین بدنی کامل، جامع و در عین حال کم هزینه است. یوگا تقریباً برای همه افراد و قشرهای مردم قابل دسترسی است. این ورزش به خوبی می‌تواند ذهن را آرام و آزاد کند و استرس را کاهش دهد. تکنیک‌های یوگا به راحتی قابل انطباق با میزان توانایی‌های افراد گوناگون است.

شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن سن و سال، سطح آمادگی جسمانی یا حتی محدودیت‌های بدنی، تکنیک‌های ورزشی یوگا را انجام دهید. ورزش یوگا می‌تواند تنها تمرین ورزشی لازم و کافی برای شما باشد. البته بستگی دارد به نوع رده‌بندی کلاس‌هایی که شرکت می‌کنید و همچنین شدّت آنها.

سطوح مختلف یوگا از لحاظ شدّت

اگر به یوگا از زاویۀ یک ورزش قدرتی نگاه کنیم، ناگزیر باید از سطح‌بندی کلاس‌ها و فرم‌های متنوع آن صحبت کنیم. هر نوع کلاس فُرمی یوگا دارای سطح متفاوتی از شدّت و فشار است که به میزان متناسبی از تحرک، فعالیت و نیروی بدنی نیاز دارد.

مثلاً تفاوت زیادی از لحاظ شدّت، بین یک کلاس فرمی یوگای ملایم و یک کلاس فرمی سریع و چالش برانگیز مانند؛ وینیاسا ( Vinyasa ) یا آشتانگا وجود دارد. همچنین تفاوت‌ها و متغیرهای زیادی بین یوگا به سبک سیواناندا، کریپالو و آیینگار به چشم می‌خورد. اما فارغ از سبک‌های گوناگون یوگا، اصولاً برای شروع؛ شدّت تمرین‌ها بر اساس وضعیت فعلی تناسب اندام و توانایی‌های تنفسی و قلبی عروقی شما باید در نظر گرفته شود.

ورزش یوگا

یوگا برای قدرت یا برای تناسب اندام

مثلاً برای یافتن تمرینی که بتواند ضربان قلب شما را مقداری بالا بیاورد و نیز قدرت عضلانی اندام‌هایتان را کمی افزایش دهد، باید چند بار آزمایش و آزمون و خطا کنید و در کلاس‌ها با مربیان مختلف شرکت داشته باشید. اگر هم به دلایلی در خانه تمرین می‌کنید، باید مطمئن شوید که می‌توانید کمی به خودتان فشار بیاورید و قضیه را به شوخی نگیرید.

چون معمولاً در خانه ماندن عوارضی همچون تنبلی، بی‌خیالی، سهل‌انگاری و عدم داشتن حس رقابت سالم با دیگران را در فرد ایجاد می‌کند. در کل باید گفت، حدود ۲۰ دقیقه انجام چند نمونه از حرکات عمومی و اصلی یوگا در طول روز ( این حداقل مقدار است ) می‌تواند نیازهای تناسب اندام شما را تا حد زیادی برآورده کند.

آیا یوگا یک ورزش هوازی محسوب می‌شود یا بی‌هوازی؟

اکثریت قریب به اتفاق متخصصین حوزه سلامت و ورزش، یوگا را یک ورزش بی‌هوازی در نظر می‌گیرند. آنها معتقد هستند یوگا یک تمرین ورزشی هوازی در ردۀ مشابه پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه سواری و غیره نیست. زیرا انواع سبک‌های شدیدی از یوگا وجود دارد، که در آن با وجود اینکه شما به مقدار زیاد عرق می‌کنید، اما ضربان قلبتان تا حد متعادلی بالا می‌رود، و این از مهمترین ویژگی‌های ورزش‌های بی‌هوازی است.

به نظر شما چه تمرین‌های ورزشی دیگری را می‌توان با یوگا ترکیب کرد؟

همه می‌دانیم که تمام ورزش‌ها برای بهبود سلامت و تندرستی می‌توانند مفید باشند. اما در مورد یوگا، شاید شما نخواهید یا نتوانید به تمام اهداف کاهش وزن ، افزایش قدرت و انعطاف بدنی خود از این طریق دست یابید. در این مواقع شما می‌توانید هر نوع ورزش یا فعالیت بدنی دیگری را علاوه بر تمرینات یوگا در برنامه تمرینی هفتگی خود جای دهید.

تمرینات ورزشی

یوگا برای قدرت یا برای تناسب اندام

سازگارترین تمرینات هوازی با یوگا عبارتند از کوهنوردی، پیاده‌روی سریع، دوچرخه سواری و شنا. البته کار با وزنه هم، یک تمرین ورزشی بی‌هوازی عالی برای ترکیب با تمرینات یوگا است. وزنه زدن به روش‌های صحیح، بسیار به ساخت عضلات و همچنین سوزاندن چربی بدن به عنوان کالری اضافی، کمک می کند.

فکر می‌کنید یوگا بتواند قدرت عضلانی را بهبود دهد؟

بله البته؛ یوگا راهی مناسب برای افزایش خاصیت ارتجاعی، حجم، تراکم و قدرت عضلات مختلف بدن است. شما می‌توانید با انجام منظم تمرینات یوگا، عضله‌سازی کنید، انعطاف‌پذیری اندامها را بهبود ببخشید، استایل و فرم بدنی خود را جذاب کنید و وزن خود را در محدودۀ مناسب و استانداردی حفظ کنید.

ما در طول انجام یوگا چقدر کالری می سوزانیم؟

بستگی دارد به شدت کلاس‌های تمرینی و نیز سطح آمادگی بدنی. ولی در کل؛ آزمایشات نشان می‌دهد که در طول مدت انجام حرکات مختلف یوگا، می‌توان انتظار داشت که حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ کالری بر ساعت، در بدن سوزانده شود.

کدام بهتر است! یوگا را قبل از تمرین ورزشی انجام دهیم یا بعد از آن؟

اگر در یوگا تازه وارد هستید، بهتر است حرکات یوگا را قبل از تمرین اصلی خود انجام ندهید. هر چند ممکن است این حرکات یک راه عالی برای گرم کردن بدن باشد. اما تجربه نشان داده که انجام یوگا قبل از تمرین اصلی می‌تواند توان و نیروی شما را برای انجام آن تمرینات کاهش دهد. می‌توان انجام حرکات یوگا را به بعد از تمرینات اصلی موکول کرد. با این روش، بدن شما خیلی بهتر ریکاوری شده و برای جلسات ورزشی روزهای آینده آماده‌تر است.

منبع : یوگابیسیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *