آیا لاغری ، همیشه نشانه سلامتی است ؟!

تحقیقات پزشکی نشان داده که فعالیت بدنی همانطور که برای کاهش وزن ضروری است در افزایش وزن مفید نیز بسیار مهم است.اصطلاح کم وزن یا لاغری مفرط به کسی گفته می شود که ۱۵ – ۲۰ درصد کمتر از استانداردهای مورد قبول وزن را داشته باشد ، یعنی شاخص توده بدنی او کمتر از ۱۸.۵ باشد (( BMI کمتر از ۱۸.۵)) و معمولاً لاغری مفرط و طولانی مدت نتیجه سه عامل است :
– سوء تغذیه یا عدم دریافت مواد غذایی کافی بوسیله بدن
وجود یک نوع بیماری در بدن
– عدم تحرک و فعالیت بدنی مناسب
لاغری مفرط

آیا لاغری همیشه نشانه سلامتی است !

بنابراین همیشه از جمله دلایل لاغری مفرط، کم خوری نیست و اول بایستی علت دقیق کم وزنی از نظر پزشکی ارزیابی گردد. همچنین در صورت نیاز، اصلاح فعالیت و مشاوره روانی نیز باید انجام شود . روشهای تغذیه ای و اصلاح رژیم غذایی نیز در کنار درمان بیماری اصلی موثر خواهد بود.
اما داستان در مورد افرادی که به طور ژنتیکی لاغری مفرط دارند، به کلی متفاوت است. لاغری هر چند از بعد روانی ممکن است برای برخی از افراد آزار دهنده باشد، ولی (برخلاف فربهی) به خودی خود بیماری نیست و نیاز به درمان ندارد.
افرادی که به طور ارثی لاغر اندام هستند، معمولاً سوخت و ساز بالایی دارند بنابراین افزایش وزن در‌ این افراد (که گاه چندان کم خوراک هم نیستند!) با استفاده از روش‌های تغذیه‌ ای اولاً چندان ساده نیست و ثانیاً ممکن است به نفع سلامتی آنها هم نباشد چرا که در اغلب موارد این مساله ممکن است به شکل چاقی موضعی (مثلاً بزرگی شکم) در عین طبیعی بودن وزن خود را نشان دهد .
افزایش وزن به قیمت افزایش بافت چربی بدن کاری کاملا اشتباه است. افزایش وزن صحیح باید با افزایش بافت عضلانی و کنترل بافت چربی همراه باشد. به علت کمبود برخی هورمون ها در متابولیسم بدن افراد لاغر، ممکن است برخی از غذاها به طور کامل در سوخت و ساز بدن مصرف نشوند و در آخر تبدیل به چربی شوند و ناخواسته بدنتان مقادیر زیادی چربی نیز ذخیره کند پس باید با ورزش کردن منظم آنها را سوزاند.
ورزش و سلامتی،افزایش وزن

آیا لاغری همیشه نشانه سلامتی است !

بعد از یک تمرین سخت و پیوسته، سطح مواد مغذی بدن شما کاهش یافته و ماهیچه ها نیازمند دریافت غذا می باشند. به این دلیل است که یک وعده غذایی بعد از تمرین خوب و مناسب، مهمترین وعده غذایی در طول روز برای کسی که قصد افزایش وزن دارد، به شمار می رود.
سعی کنید تا یک ساعت بعد از گذشت تمرین، حتماً این وعده غذایی را مصرف کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. بدن شما در این مرحله بیشترین ظرفیت دریافت پروتئین را به نسبت هر زمان دیگری در طول روز خواهد داشت. عموماً شما بایستی سعی کنید ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین و بیش از ۲ برابر این مقدار کربوهیدارت را پس از هر بار تمرین مصرف کنید.