آیا به بیماری گلو درد مبتلا شده اید ؟

آیا چند روزی است که گلویتان درد می‌کند ؟ و هنوز هیچ راه چاره‌ای برای آن پیدا نکرده‌اید ؟ پس می‌توانید از روش‌های درمان خانگی گلو درد ، که ما در ادامه بیان می کنیم استفاده کنید . البته همۀ این روش‌ها از نظر متخصصین بهداشت و درمان هم تایید شده هستند .
بیماری گلو درد
۱-سعی کنید مصرف مایعات را ۲ برابر حد معمول کنید ، زیرا مایعات باعث رقیق‌شدن خلطِ گلو و تسریع خروج آن از بدن می‌شود .
۲-حتماً آب نمک ولرم غرغره کنید ، به این صورت که نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و آن را غرغره کرده ، سپس این آب را تف کنید . این روش هم باعث تسکین درد گلو و هم خروج آسانتر ترشحات میکروبی از بدن می‌شود .
بیماری گلو
۳-از مخلوط عسل ولیمو استفاده کنید ، به این صورت که یک قاشق عسل به همراهِ آبِ یک عدد لیموترش را در یک لیوان آب داغ کاملاً حل کنید و سپس بگذارید تا در دمای اتاق سرد شود و بعد آن‌ را جرعه جرعه و با حوصله بنوشید . عسل می تواند درد گلو را تسکین داده و آب لیمو هم به کاهش خلط گلو کمک می‌کند .
۴-مثل بچه ها آب‌نبات بمکید . درست است که این کاربه خودی خود آرام بخش نیست اما می تواند با تحریک بزاق دهان موجب شست و شو وتمیز‌شدن حلق شما ‌شود .
۵-بهتر است هوای منزل را مرطوب نگه‌ دارید . این عمل از خشک‌ شدن غشای مخاط مجرای تنفسی جلوگیری کرده و سوزش آن را کمتر می‌کند تا بتوانید آسوده‌تر بخوابید . حتماً آب دستگاه بخور را هرروز تعویض کنید و حداقل هر ۳روز یک بار آن را شستشو کنید تا از تجمع قارچ‌ها و باکتری‌ها و میکروبهای مضر در آن جلوگیری شود .
۶-هرگز سیگار نکشید . زیرا دود سیگار گلو را تحریک می‌کند . لااقل وقتی شما یا کودکتان بیمار می شود ، سیگار نکشید و از تمام گازهایی که در اثر پاک کننده‌های خانگی (مثل سفیدکننده یا جرم‌گیر)و یا بوی رنگ در هوا متصاعد می‌شود ، دوری کنید .
۷-اگر گلو درد موجب تغییر در صدای شما شده ، به این معنی است که تارهای صوتی حنجره شما بر اثر التهاب بیماری آسیب دیده‌اند ؛ بنابراین گفتگو و صحبت‌کردن برای شما خوب نیست و ممکن است موجب عارضه لارنژیت ( قطع صدای حنجره ) در شما شود .
۸- در صورت امکان ، مرخصی گرفته و یکی دو روز در منزل فقط استراحت کنید . زیرا خستگی در زمان بیماری نه تنها موجب تشدید گلودرد خواهد شد بلکه رفتن شما به محیط کار ممکن است موجب بیمار‌شدن همکارانتان هم بشود .
۹- راحت‌ترین و بهترین راه پیشگیری از بیماری گلو درد ، شستن مرتب و درست دست‌ها با آب وصابون است ؛ به طوری که مالیدن دست‌هایتان به همدیگر باید حداقل ۱۵ ثانیه طول بکشد . اگر احیاناً آب و صابون در دسترس شما نبود ، می توانید از ژل‌های ضدعفونی کننده و ضد میکروب استفاده کنید .
گلو درد
۱۰-حتماً درهنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود ، دستمال بگیرید و بعد آن دستمال را در سطل آشغال بیندازید . درضمن یادتان باشد که از لیوان و حوله دیگران استفاده نکنید و از تماس دهان و لبهای خود با گوشی‌های تلفن و شیر آب سردکن‌ها جداً خودداری کنید .