آیا به بیماری گلو درد مبتلا شده اید ؟

آیا چند روزی است که گلویتان درد می‌كند ؟ و هنوز هیچ راه چاره‌ای برای آن پیدا نكرده‌اید ؟ پس می‌توانید از روش‌های درمان خانگی گلو درد ، که ما در ادامه بیان می کنیم استفاده كنید . البته همۀ این روش‌ها از نظر متخصصین بهداشت و درمان هم تایید شده هستند .
بیماری گلو درد
1-سعی کنید مصرف مایعات را 2 برابر حد معمول كنید ، زیرا مایعات باعث رقیق‌شدن خلطِ گلو و تسریع خروج آن از بدن می‌شود .
2-حتماً آب نمك ولرم غرغره كنید ، به این صورت که نصف قاشق چای‌خوری نمك را در یك لیوان آب ولرم حل کنید و آن را غرغره كرده ، سپس این آب را تف كنید . این روش هم باعث تسكین درد گلو و هم خروج آسانتر ترشحات میکروبی از بدن می‌شود .
بیماری گلو
3-از مخلوط عسل ولیمو استفاده كنید ، به این صورت که یك قاشق عسل به همراهِ آبِ یك عدد لیموترش را در یك لیوان آب داغ کاملاً حل كنید و سپس بگذارید تا در دمای اتاق سرد شود و بعد آن‌ را جرعه جرعه و با حوصله بنوشید . عسل می تواند درد گلو را تسكین داده و آب لیمو هم به كاهش خلط گلو كمك می‌كند .
4-مثل بچه ها آب‌نبات بمكید . درست است که این كاربه خودی خود آرام بخش نیست اما می تواند با تحریك بزاق دهان موجب شست و شو وتمیز‌شدن حلق شما ‌شود .
5-بهتر است هوای منزل را مرطوب نگه‌ دارید . این عمل از خشك‌ شدن غشای مخاط مجرای تنفسی جلوگیری كرده و سوزش آن را كمتر می‌كند تا بتوانید آسوده‌تر بخوابید . حتماً آب دستگاه بخور را هرروز تعویض كنید و حداقل هر 3روز یك بار آن را شستشو کنید تا از تجمع قارچ‌ها و باكتری‌ها و میکروبهای مضر در آن جلوگیری شود .
6-هرگز سیگار نكشید . زیرا دود سیگار گلو را تحریك می‌كند . لااقل وقتی شما یا كودكتان بیمار می شود ، سیگار نكشید و از تمام گازهایی كه در اثر پاك كننده‌های خانگی (مثل سفیدكننده یا جرم‌گیر)و یا بوی رنگ در هوا متصاعد می‌شود ، دوری كنید .
7-اگر گلو درد موجب تغییر در صدای شما شده ، به این معنی است كه تارهای صوتی حنجره شما بر اثر التهاب بیماری آسیب دیده‌اند ؛ بنابراین گفتگو و صحبت‌كردن برای شما خوب نیست و ممكن است موجب عارضه لارنژیت ( قطع صدای حنجره ) در شما شود .
8- در صورت امکان ، مرخصی گرفته و یكی دو روز در منزل فقط استراحت كنید . زیرا خستگی در زمان بیماری نه تنها موجب تشدید گلودرد خواهد شد بلكه رفتن شما به محیط كار ممكن است موجب بیمار‌شدن همكارانتان هم بشود .
9- راحت‌ترین و بهترین راه پیشگیری از بیماری گلو درد ، شستن مرتب و درست دست‌ها با آب وصابون است ؛ به طوری كه مالیدن دست‌هایتان به همدیگر باید حداقل 15 ثانیه طول بكشد . اگر احیاناً آب و صابون در دسترس شما نبود ، می توانید از ژل‌های ضدعفونی كننده و ضد میکروب استفاده كنید .
گلو درد
10-حتماً درهنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود ، دستمال بگیرید و بعد آن دستمال را در سطل آشغال بیندازید . درضمن یادتان باشد كه از لیوان و حوله دیگران استفاده نکنید و از تماس دهان و لبهای خود با گوشی‌های تلفن و شیر آب سردكن‌ها جداً خودداری كنید .
.گردآوری، ویرایش و نگارش : کاروک
مقاله قبلیگاهی سرفه نشانه بیماری قلبی است
مقاله بعدیروانشناسی اضطراب