نکاتی برای خوشحال و سالم نگه داشتن قلبهایمان

همیشه برای ضربان قلب نرمال ، خود را چک کنید

اگر هر شخص ضربان قلب خود را مرتب چک کند اطلاعات زیادی از قلب خود می‌تواند بدست آورد، به‌ گونه‌ای که یک شخص سالم به‌ طور متوسط در حالت استراحت باید ضربانی معادل ۷۰ نبض در دقیقه و یا کمتر از آن داشته باشد و اگر شخصی متوجه شد که ضربانی بالای ۷۰ بر دقیقه را برای یک هفته مداوم دارد بایستی بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کند.

 سلامت قلب

نکاتی برای بهبود سلامت قلبی عروقی

تا آنجا که می توانید ، خود را از هوای آلوده دور نگه دارید

هوای آلوده ، هوایی است که ذرات معلق موجود در آن از حد استاندارد زیادتر باشد، در این حالت تنفس این‌گونه هواها موجب آسیب رساندن به دیواره‌های رگ‌ها و عروق قلبی شما می‌شود و در بعضی موارد هم باعث ایجاد سکته‌های قلبی می‌شود پس تا حد ممکن باید از هوای آلوده دوری بجویید البته در فصل زمستان به دلیل پدیده وارونگی هوا این مسئله بسیار شدید می‌ شود که بایستی تا حد امکان از بیرون آمدن از خانه خودداری کنید.

به زندگی زناشویی خود بیشتر اهمیت دهید

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در ماه حداقل ۲ بار رابطه جنسی زناشویی برقرار می‌کنند نسبت به افرادی که این عدد برای آن‌ها کمتر است درحدود ۴۵% کمتر دچار بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شوند و برای دلایل آن نیز موارد زیادی عنوان شده که از افزایش جریان خون در رگ‌های بدن گرفته تا کاهش اضطراب‌های روزمره را شامل می‌شود. حالا اگر برای سلامت جسمی و روحی خود ارزش قائلید این توصیه را جدی بگیرید.

به طور منظم ورزش و نرمش کنید

تحقیقات متخصصان پزشکی نشان داده است که تأثیرات ورزش و نرمش بر قلب انسان بسیار شگفت‌انگیز است به‌ طوری که اگر افراد به‌صورت روزانه و منظم ورزش کنند می‌توانند تا حد بسیار زیادی سلامت قلب خود را در برابر بیماری‌های مربوطه بیمه سازند.

دویدن آرام را هیچ وقت فراموش نکنید

بسیاری از افراد این پرسش برایشان پیش می آید که چگونه می توان قلب خود را مانند دیگر ماهیچه‌ها ، مثلاً عضله بازو قوی کرد ؟! جواب آن دویدن است ، بدین صورت که قلب انسان با دویدن شروع به تندتر تپیدن می‌کند و این تپش بیشتر، درواقع باعث تقویت ماهیچه‌های آن می شود، البته دویدن برای هر فردی با افراد دیگر تفاوت دارد ، و نباید در این کار هم افراط یا تفریط کرد .

مصرف حبوبات بیشتر را در رژیم غذایی خود جدی بگیرید

تحقیقات بر روی حبوبات نشان می‌دهد که این مواد غذایی ، ارزش غذایی بسیار بالایی دارند ، بطوریکه مصرف روزانه حدوداً یک لیوان از آنها می‌تواند تا حد بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری کند . البته مطالعات نشان داده است که حبوبات تیره‌تر دارای ارزش غذایی بیشتری نسبت به حبوبات با رنگ روشن هستند.
 پیشگیری و سلامت

نکاتی برای بهبود سلامت قلبی عروقی

نفس عمیق بکشید

یکی از بهترین روش‌های تقویت قلب ، تنفس عمیق است . یعنی هرچه شما سعی کنید که تنفس عمیق‌تری داشته باشید دراصل به سیستم قلبی و عروقی خود کمک بهتری می‌کنید، بنابراین اگر می‌خواهید قلب شما عملکرد بهتری داشته باشد باید به‌جای نفس های سطحی ، سعی بر عمیق نفس کشیدن داشته باشید. برای شروع تمرین : سعی کنید در ۳۰ ثانیه چهار نفس عمیق بکشید؛ معمولاً این کار فشار خون را تا ۴ میلی‌متر جیوه کاهش خواهد داد.

کمی بیشتر ورزش‌های هوازی انجام دهید

مطالعات پزشکی نشان می‌دهد که یکی از بهترین راه‌های تقویت قلب شما انجام ورزش‌های هوازی به صورت منظم است زیرا با انجام این دسته از ورزش‌ها که البته اساسی ترین آن‌ها دویدن و این قبیل از حرکات است ، قلب شما با شدت بیشتری می‌تپد که نهایتاً باعث تقویت دیواره‌ها و ماهیچه‌های قلب می‌شود.

سعی کنید سرما نخورید

متاسفانه ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا ، از آن جایی که تأثیرات تورمی حاد بر روی عروق می‌گذارد ، یکی از عواملی است که می‌تواند قلب را به طرز محسوسی ضعیف کند.

تخم‌مرغ را فراموش نکنید

برخلاف تصورات عمومی مصرف تخم‌مرغ به خاطر داشتن ویتامین‌های سری ب نه‌تنها باعث آسیب رساندن به قلب نمی‌شود بلکه موجب بهبود عملکرد قلب شما نیز می‌شود درصورتی‌ که تصورات عموم مردم این است که تخم‌مرغ باعث افزایش سطح چربی‌های مخرب در بدن می‌شود.

سعی کنید بیشتر گردو مصرف کنید

گزارشات علمی نشان می‌دهد که مصرف خشکبار بخصوص گروه مغزداران می‌تواند به بهبود عملکرد قلب شما کمک کند ،زیرا مواد معدنی که در خشکبار به‌ خصوص گردو وجود دارد شامل مقدار زیادی از اسیدهای چرب مفید برای بدن است ، علاوه بر این درون گردو، مقدار زیادی امگا ۳ وجود دارد ، پس اگر دوست دارید قلبتان بهتر کار کند مصرف خشکبار به‌ خصوص گردو را فراموش نکنید.

 سبک زندگی،ضربان قلب نرمال

نکاتی برای بهبود سلامت قلبی عروقی

از نور آفتاب فرار نکنید

نور آفتاب باعث می‌شود که بدن انسان ماده ای به نام – نیتریک اکسید – تولید کند که این ماده شیمیایی در بدن انسان موجب کاهش فشارخون می‌شود ، که ثمره این امر بهبود وضعیت قلب انسان است، خوب حالا ممکن است که برای شما این سؤال به وجود آید که چه میزان بایستی زیر نور آفتاب قرار بگیریم، که باید گفت روزانه ۲۰ دقیقه در معرض نورآفتاب بودن به شما این امکان را می‌دهد تا از مزایای این آفتاب عالم تاب استفاده کنید ولی جالب است بدانید که زیاد در معرض نور خورشید بودن نیز مضرات خود را دارد .