بجنورد زیبا را بهتر بشناسیم

شهرستان بجنورد زیبا مرکز استان خراسان شمالی است که در شمال شرق ایران و در کوهپایه‌های زیبای رشته‌کوه آلاداغ بنا شده ‌است. این شهر ازجمله شهرهای بزرگ سرزمین پهناور خراسان می باشد و از این‌ لحاظ ، چهل و چهارمین شهر وسیع کشور به‌شمار می‌آید.
نام این شهر در لهجه شمالی خراسان ” بُژنُرد ” تلفظ می‌شود. البته در منابع و فرهنگ‌ لغت های قدیمی هم نام این شهر به صورت ” بیژن ‌گُرد ” یا ” بیژن ‌یورد ” نیز آورده شده ‌است. عبارت بیژن یورد به معنی ” سرزمین بیژن ” و همچنین یعنی ” آباد شده به دست بیژن ” است.
به روایتی دیگر هم شهر بیژن‌ یورد بر اساس حکایت بیژن و منیژه، که در شاهنامهٔ فردوسی ذکر شده ، مکانی بوده که شاهزاده منیژه، بیژن را از درون چاه نجات داد و این شهر را در آن مکان بنا کرد‌ .
از نام‌های زیبای دیگر شهر بجنورد زیبا، که آثاری باستانی نیز از آن برجای مانده ،نام : کهنه‌کَند ” کند در زبان ترکی به معنی روستا است ” است همانند : تاشکند ” پایتخت کشور ازبکستان ” . این آثار باستانی در محوطه‌ای تاریخی در جنوب شهر زیبای بجنورد قرار دارد .
شهرستان بجنورد،اماکن تاریخی بجنورد

اماکن تاریخی بجنورد

شهرستان بجنورد زیبا از شمال با مرز ترکمنستان و از شمال شرقی تا جنوب شرقی با شهرهای شیروان، اسفراین و نیز از جنوب غرب تا شمال غربی با شهرهای جاجرم و آشخانه همسایه است.
وسعت شهر بجنورد ۳۶ کیلومتر مربع می باشد، که در شمال شرق ایران و در طول جغرافیایی ۵۷ درجه و بیست دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و بیست و هشت دقیقه در نواحی جنوب رشته‌کوه کپه‌داغ و همچنین شرق رشته‌کوههای آلاداغ و نیز شمال رشته‌کوه البرز واقع شده‌.
ارتفاع شهرستان زیبای بجنورد از سطح دریا در حدود ۱۰۷۰ متر و مسافت آن تا تهران ۸۲۱ کیلومتر می‌باشد. اقلیم و آب و هوای بجنورد به‌طور کلی معتدل و کوهستانی است که از این‌ جهت تابستانهای آن دارای آب و هوای نسبتاً ملایم و زمستانهایش هم نسبتاً سرد می‌باشد.

اماکن دیدنی و تاریخی زیبای بجنورد

عمارت آینه خانه سردار مفخم

عمارت و آینه خانه سردار مفخم یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار در بجنورد است که در اوایل دههٔ ۱۳۰۰ هجری قمری ،هم‌زمان با دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار و به سفارش یارمحمدخان شادلو، به عنوان محل سکونت وی و خانواده اش و نیز به عنوان فضای اداری و دیوانی، برای انجام دیدارهای رسمی سردار مفخم با رجال سیاسی عهد قاجارساخته شده‌ .
اماکن تاریخی بجنورد،اماکن دیدنی بجنورد

اماکن تاریخی بجنورد

این عمارت ۳۴ اتاق بزرگ با دو تالار عظیم دارد. نماکاری اصلی این عمارت در سمت جنوب آن واقع شده که سراسر با انواع کاشیکاری معرق، معقلی، هفت رنگی و نیز با انواع طرحها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی و هندسی زینت شده ‌است.
مصالح به کار رفته در این بنا شامل آجر با ملات گچ است و هر طبقه ساختمان هم دارای دو ایوان شمالی و جنوبی می‌باشد، سراسر بنا با کاشی‌های خشتی هفت رنگ زیبا و در اندازه ها و شکل‌های ترکیبی به رنگهای فیروزه‌ای، زرد، صورتی، بنفش، سفید، سبز و قرمز کاشی کاری شده است و هر ستون نیز با طرح و نقش خاص خود زینت داده شده‌.
همچنین در نمای بیرونی ساختمان تصاویری از دو فرشته بالدار، چهره‌های انسانی، نقش هایی از گل و گیاه و پرنده، طبیعت و طرحهای هندسی مربوط به سده سیزده به تماشای عموم ‌گذارده شده.
ساختمان آینه‌خانه مفخم که هم‌زمان با عصر ناصری ساخته شده، در داخل باغ بزرگی به نام باغ دلگشا واقع است. پلان کلی این بنا مستطیلی شکل بوده و در دو طبقه به ارتفاع حدود ۱۰ متر ساخته شده.
این عمارت با شکوه در انتهای خیابان شریعتی شمالی ،در شهر زیبای بجنورد قرار دارد و ۴ مناره زیبا در طرفین ورودی اصلی آن قرار گرفته، که روی ۲ مناره آن کلمه محمد (ص)  ۱۲ بار به روش کاشیکاری ” معقلی ” نوشته شده ‌است .
همچنین در طبقه دوم عمارت، اتاق آینه کاری شده‌ و بزرگی وجود دارد که در واقع کل بنا، نام خود را از آن بر گرفته ‌است. گفته می‌شود که طراحی نقشه ساختمانی عمارت آینه‌خانه به دست شخصی به نام میرزا مهدی خانشقاقی ( ممتحن‌الدوله ) نخستین مهندس معمار ایرانی که از دانشکده معماری پاریس فارغ‌التحصیل شده بود، به انجام رسیده ‌است.

گردشگاه بش ‌قارداش 

این تفرّجگاه در ۷ کیلومتری جنوب بجنورد زیبا و در قسمت شرق جادهٔ بجنورد به اسفراین، در فاصلهٔ تقریبی یک کیلومتری از جاده واقع شده‌است. پیش از دوران اسلامی و در زمان سلطنت اشکانیان و ساسانیان در این مکان عبادتگاهی منتسب به پیشوایان زرتشتی قرار داشته‌است.
اماکن دیدنی،گردشگاه بش قارداش

اماکن تاریخی بجنورد

همچنین به سبب اقامت چهار طایفه از مغان ( بزرگان دینی زرتشتی ) به چهارمغان نیز شهرت یافته ‌است. این گردشگاه تفریحی دارای ۳ استخر بزرگ می‌باشد که ۲ استخر از آنها برای شنای کودکان و بزرگسالان در نظر گرفته شده ‌است.

گردشگاه زیبای بابااَمان بجنورد

ناحیه گردشگری باباامان که در کیلومتر ۱۰ جادهٔ بجنورد به مشهد قرار دارد، یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های تفریحی و گردشگری در ایران به‌شمار می‌رود. این پارک جنگلی دارای استخرهای متعدد و نیز دارای ۴۰۰٬۰۰۰ اصله درخت ،ازجمله درختان : چنار ، زالزالک ، اقاقیا و زردآلو است، همچنین این پارک جنگلی دارای پوششی گیاهی به وسعت تقریبی۲۵۰ هکتار می‌باشد.
گردشگاه بش قارداش،گردشگاه باباامان بسیاری از درختان چنار پارک باباامان دارای قدمتی ۴۰۰ ساله هستند و نیز چشمه‌های زیبای فراوانی در مرکز و اطراف این پارک از دل زمین می‌جوشند و بر زیبایی باباامان می‌افزایند .همچنین انشعابی از رودخانه اترک از کنار این پارک می‌گذرد که وجود خود این رودخانه امکان یک ماهیگیری خاطره انگیز را برای علاقه‌مندان این ورزش مفرح فراهم کرده ‌است.
آب چشمه های این مجموعه تفریحی از نوع آبهای معدنی محسوب می‌شوند ،که در حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیتر در ثانیه هم آبدهی مفید دارند. این چشمه ها از چهار نقطه و از درون تپه‌ای می‌جوشند و سپس به درون استخرهای پارک که با اختلاف سطح ساخته شده اند ‌می ریزند.

حسینیه جاجرمی 

بنای تاریخی حسینیه جاجرمی در مرکز شهر زیبای بجنورد و در ناحیه بافت تاریخی شهر، در کوچه ای موسوم به جاجرمی‌ها واقع شده‌است. این عمارت از یادمان‌های مذهبی اواخر دورهٔ قاجاریه در شهر بجنورد است که به استناد کتیبه ای موجود ،در حدود سال ۱۳۲۵ هجری قمری و توسط دو برادر به نامهای محمد و مهدی رضایی بجنوردی ساخته شده‌.
اماکن تاریخی و دیدنی بجنورد

گردشگاه،گردشگاه،گردشگاه

این دو برادر که در خانواده‌ای ادیب و فرهنگی رشد یافته بودند برای تحصیل رشته معماری به دانشگاه سن پولیان فرانسه رفته بودند .آنها معماری ایرانی را با سبک گوتیک تلفیق نمودند که نتیجه آن در قسمت های زیادی از بنای حسینیه جاجرمی مشهود است.
بنای حسینه جاجرمی به طور کلی یک نمونه معماری سنتی ایرانی از نوع حیاط مرکزی است که به نوعی یک سبک معماری درونگرا قلمداد می‌شود که در آن تمام در و پنجره‌ها و نورگیرها رو به حیاط مرکزی باز می‌شوند.
نکته عجیب این است که این نوع سبک معماری ایرانی اغلب در مناطق خشک و کویری مورد توجه بسیار بوده ،اما در مناطقی مانند بجنورد چندان معمول نبوده است.