کیفیت دکوراسیون اتاق خواب و عناصر تأثیرگذار آن

واقعاً داشتن یک خواب راحت می‌تواند هم از نظر فیزیکی ما را در سلامت مطلوب نگه دارد و هم از تنش هایی روحی و عصبی که در طول روز با آنها دست و پنجه نرم کرده ایم ما را خلاص کند .
رنگ مناسب اتاق خوابدر دکور اتاق خواب، سرویس خواب ها از مهم ترین مواردی است که حتماً باید به آن ها توجه ویژه شود. سرویس خواب شما باید در سبکی انتخاب شود که از سبک و سیاق دکوراسیون کلی منزل پیروی ‌کند.
به طور مثال اگر سبک دکور اتاق نشیمن ، پذیرایی و آشپزخانه خود را از نوع مدرن انتخاب کرده باشید ، اتاق خواب شما هم قاعدتاً باید دارای سبک سرویس خواب مدرن باشد.
بسیار بهتر است که سرویس خواب شما طوری باشد که فضای کلی اتاق خواب شما را زیاد شلوغ نکند .و به اهل منزل اجازه تردد در اتاق را بدهد و نیز سعی کنید یک جایی برای نشستن در اتاق خواب در نظر بگیرید. تا لازم نباشد بعد از هر بار استفاده از اتاق خواب روتختی را مرتب کنید.
سعی کنید که اگر اتاق خواب کوچکی در اختیار دارید حتماً از تختخوابی که زیر آن دارای قسمت‌های پارتیشن بندی شده برای قرار گرفتن وسایل اضافی است استفاده کنید. تا فضای اتاق خواب شما نظم بیشتری به خود بگیرد که مطمئناً این نظم در روحیه شما هم تاثیر مثبت خواهد داشت.
نورپردازی اتاق خواب ،رنگ مناسب اتاق خواب ،چیدمان وسایل و غیره … می توانند تأثیرات مثبت و منفی زیادی روی کیفیت احساسات ما در اتاق خواب های مدرن بگذارند ،که بستگی فراوانی به انتخاب های ما در مورد المانهای اصلی در دکور اتاق خواب دارد.

المانهای اساسی در دکوراسیون اتاق خواب

پرده اتاق خواب

برای انتخاب پرده اتاق خواب خود می توانید با در نظر داشتن سبک دکوراسیون کلی منزل و نیز سلیقه ی خود بهترین پرده را تهیه کنید.
سرویس خوابعلاوه بر سبک عمومی دکور خانه، در انتخاب پرده اتاق خواب باید به میزان فضای در دسترس هم توجه داشته باشید. یعنی پرده ای که برای اتاق خواب بزرگ و با متراژ بالا تهیه می شود اصولاً متفاوت از پرده های اتاق خواب های کوچک خواهد بود.

وجود کمد دیواری 

واقعاً استفاده از کمد دیواری اتاق خواب می تواند تا حد زیادی باعث برقراری نظم بیشتر در چیدمان وسایل و لباس ها شود.
رنگ مناسب اتاق خوابالبته تهیه یک کیس مناسب از انواع مدل های کمد دیواری اتاق خواب فقط می تواند شما را در رسیدن به این هدف یاری دهد. با توجه به نیاز بازار مصرف و بودجه مردم و تنوع سلیقه آن ها، انواع مختلفی از کمد دیواری اتاق خواب در بازار موجود است.
شما برای انتخاب مدل کمد دیواری خود باید توجه کنید که کدام مدل برای اتاق خواب شما مناسب ترین گزینه است. و نیز میزان فضایی که در اختیار دارید به چه اندازه است و کلاً دکوراسیون منزل شما از چه نوعی می باشد؟.
امروزه کمد دیواری های جدید با کاربردهای مختلفی طراحی شده و در بازار هم در مدل های متنوعی عرضه می شوند که البته غالباً در سه دسته کلی : کمد رختخوابی، کمد لباسی و کمد گنجه ای تقسیم بندی می شوند.

اهمیت رنگ مناسب 

یکی دیگر از مواردی که در اتاق خواب اهمیت زیادی دارد و می‌تواند در روحیه فرد تأثیر مستقیم داشته باشد رنگ دیوارها، روکش تخت خواب و پرده ها است.
رنگ مناسب سعی کنید از رنگی که به شما احساس خوبی منتقل می کند استفاده کنید و همچنین از وسایل غیر ضروری خیلی زیاد در اتاق خواب استفاده نکنید. به عبارتی قرار است اتاق خواب جایی باشد که آرامش شما در آنجا تامین شود.
پس بهتر است از رنگ هایی مثل آبی، سبز ، سفید و امثال این ها که در آرامش بخشی به شما تاثیرگذار است استفاده کنید.

نقش نورپردازی

نورپردازی اتاق خواب هم اهمیت ویژه ای در طراحی داخلی دارد. باید دقت کنید در زمانی که قرار است در اتاق خواب خود مطالعه کنید حتماً نور مناسب و کافی برای شما وجود داشته باشد تا چشمان شما اذیت نشود.
نورپردازی هنگامی هم که قرار است برای خواب آماده شوید باید فضای اتاق خواب شما نور کاملاً ملایمی داشته باشد تا ترشح هورمون های خواب در شما دچار اختلال نشود.