اصول نورپردازی آشپزخانه و نکات کلیدی در آن

این روزها نورپردازی آشپزخانه مدرن را می توان یکی از مهم ترین بخش های طراحی دکوراسیون داخلی در هر منزل دانست که البته در این مورد برای ایجاد محیطی صمیمی ، کاربردی و راحت به یک نورپردازی اصولی و مناسب باید تکیه کرد و قطعاً اگر شما بدانید که نورپردازی را در کدام قسمت های آشپزخانه و به چه روشی به کار ببرید می توانید به بهبود کیفیت آرامش فضای آشپزخانه تان کمک شایانی کنید .

نورپردازی آشپزخانه مدرن،نورپردازی سقف آشپزخانه

اصولاً نورپردازی آشپزخانه منزل در قسمت های مختلفی نظیر اطراف هود و دیوار اپن و گاز ، سینک ، کابینت و … انجام می شود و شما به راحتی می توانید در برخی از این قسمت ها از انواع سیستم های نور مخفی استفاده نمایید که البته انتخاب نوع و کیفیت نورپردازی به میزان فضای مورد نظر شما بستگی زیادی دارد . 

در کل برای نورپردازی داخلی هر آشپزخانه می توان از دو مدل نورپردازی ، تحت عناوین : عمومی و تأکیدی استفاده کرد . در نورپردازی عمومی یا معمولی که از انواع روش های رایج برای ایجاد نورپردازی و جلوه در فضای آشپزخانه است شما می توانید با نصب یک لوستر یا یکی از انواع چراغ های آویز ، نورپردازی سقف آشپزخانه را در مرکز آن آشپزخانه ایجاد نمایید .

نورپردازی آشپزخانه منزل،نورپردازی سقف آشپزخانه

اما در نورپردازی تأکیدی طرح کار در مکان های خاص و مناسب نظیر روی سینک ، اجاق گاز ، اپن ، زیرو بالای کابینت و … ایجاد می شود . این مدل نورپردازی غالباً در شب مورد استفاده قرار می گیرد و کم و بیش از میزان کمتری نور استفاده می شود .
کابینت ها در هر منزلی جزء مهم ترین عناصر آشپزخانه هستند که باید دارای نورپردازی مناسبی هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ زیبایی شناختی باشند . یکی از بهترین روشهای نورپردازی کابینت های آشپزخانه استفاده از انواع نورهای هالوژنه می باشد که نور آنها با زوایای خاصی به سمت پایین تابش شده باشد .
اگر هم تمایل دارید که از مدل نور نقطه ای یا دایره ای در قسمت بالایی کابینت ها استفاه کنید خوب است که برای جلوگیری از تاریک شدن قسمت زیرین کابینت ها از نورهای مخفی زیبا استفاده نمایید که این نوع نورپردازی خود علاوه بر زیبایی و جذابیتی که به آشپزخانه شما می دهد ، کاربردی تر هم می باشد . باید توجه داشته باشید که نورپردازی های مخفی حتماً در قسمت لبه جلویی کابینت های آشپزخانه قرار گیرند ، بخصوص که در مورد نورپردازی آرک آشپزخانه هم این امر مصداق دارد . همچنین دقت کنید نورپردازی مخفی شما نور ملایم و مناسبی را در شب و هنگام تاریکی در اختیار اهالی منزل قرار دهد تا بر جذابیت کلی طراحی داخلی خانه بی افزاید .

نورپردازی آرک آشپزخانه،نورپردازی آشپزخانه منزل

می توان برای ایجاد یک نورپردازی مخفی و زیبا در زیر کابینت ها ، ابتدا سیم ال ای دی نواری را در مرکز کابینت قرار داد . بعد از آن   میزان و شدت نور را بررسی کرد و نوار ال ای دی را آنقدر جابجا نمایید تا به شکلی یکنواخت پرتوهای نور مخفی در قسمت زیری کابینت ها دیده شود . البته اصول نورپردازی آشپزخانه هر منزلی قطعاً منحصر به فرد خواهد بود ، زیرا که این امر به پارامترها و متغیرهای زیادی مانند : وسعت زیربنا ، مقدار نورگیری محیط ، ارتفاع سقف ، اپن یا غیر اپن بودن آشپزخانه و ….. بستگی دارد ، ولی به هر حال همیشه یکسری قواعد و اصول اولیه و ثابت در هر نوع نورپردازی وجود دارد که جدای از سلیقه شخصی هر کسی است !