روش تهیه کیک شکلاتی در منزل

کیک ها از جمله مواد غذایی هستند که معمولاً اغلب مردم از آنها در مراسم مختلف ، مناسبت ها و یا جشن ها ، برای پذیرایی و شیرین کردن کام مهمانان استفاده می کنند . اما از میان انواع مختلف کیک ها ، بعضی از آنها در عرف اجتماعی جایگاه ویژه و شاخص تری دارند و جنبه نوستالژیک آنها خاطره های شیرین و جذاب گذشته را برای انسان تداعی می کند .
کیک شکلاتی یکی از انواع کیک ها است که این ویژگی جالب را دارد ، و تقریباً همه مردم از شنیدن نام و البته خوردن تکه ای از آن خوشحال می شوند . در ادامه دستور پخت وطرز تهیه کیک شکلاتی در منزل را می بینیم .
طرز تهیه کیک شکلاتی

مواد لازم جهت تهیه کیک شکلاتی خانگی برای تعداد ۶ نفر

 

کره ( ترجیهاً ارگانیک )                                                             ¾ یک پیمانه

تخم مرغ درشت و تازه                                                                   سه عدد

آرد سفید کامل                                                                            دو پیمانه

پودر کاکائوی تلخ                                                                        ¾ پیمانه

جوش شیرین                                                       یک قاشق کوچک چای خوری

بکینگ پودر                                                                 ¾ قاشق چای خوری

نمک معمولی                                                           نصف یک قاشق چایخوری

شکر                                                                                 دو پیمانه کامل

وانیل                                                                            ۲ قاشق چایخوری

شیر تازه                                                                                 ۱.۵ پیمانه

طرز تهیه

۱. ابتدا تخم مرغ و کره را نیم ساعت در دمای معمولی اتاق قرار دهید تا سردی و سفتی آن از بین برود . در این مدت زمان ، کف قالب کیک خود را با یک قلم موی آشپزخانه و کمی روغن خوب چرب کنید . ترجیهاً اگر در کف قالب یک ورقه روغنی قرار دهید و آن را چرب کنید بهتر است .
حالا روی ورقه روغنی چرب شده کمی آرد بپاشید ، و قالب خود را در کناری بگذارید تا آماده کردن دیگر مواد را شروع کنید . در ادامه یک کاسه با اندازه متوسط آورده و آرد، بیکینگ پودر، جوش شیرین، پودر کاکائو و نمک را در آن با هم مخلوط کنید و در گوشه ای بگذارید .
تهیه کیک شکلاتی خانگی
۲. حالا فر را تا درجه حرارت ۳۵۰ درجه فارنهایت داغ کنید . در یک کاسه بزرگ و گود ، کره را بریزید و با همزن برقی حدود ۳۰ ثانیه از درجه متوسط تا سریع کاملاً هم بزنید . در حین هم زدن آرام آرام شکر را هم اضافه کنید و در آخر سرعت هم زدن را کم کنید تا شکر کاملاً با کره داخل کاسه حل شود .
برای اطمینان بیشتر از حل شدن شکر در کره می توانید کناره های ظرف را تمیز کرده و سپس ۳۰ ثانیه دیگر این مخلوط هم بزنید. حالا دیگر نوبت تخم مرغ ها است که آنها را دانه به دانه به کاسه بزرگ اضافه کنید و خیلی خوب هم بزنید . سپس دو قاشق چای خوری وانیل را اضافه کنید و دوباره هم بزنید .
در ادامه مرحله به مرحله و یک در میان به مخلوط آرد را و بعد شیر را اضافه کنید و خوب با همزن هم بزنید تا جایی که مواد کاملاً یک دست و نرم شوند . حالا دوباره ۲۰ ثانیه از سرعت متوسط تا زیاد همه مواد داخل کاسه را هم بزنید . بعد از این مراحل کل محتویات داخل کاسه را درون قالب از پیش آماده شده بریزید و با حوصله سطح آن را کاملاً صاف و یک دست کنید ، و در فر که از قبل آماده کرده اید ، قرار دهید .
روش تهیه کیک شکلاتی
۳.اگر عمق قالب شما ۲۰ سانتی متر است کیک را به مدت ۳۵ دقیقه درون فر بپزید . و برای قالبی با عمق ۲۳ سانتی متر، ۴۵ دقیقه زمان لازم است و ۵۰ دقیقه هم برای قالبی به عمق ۲۵ سانتی متر زمان صرف کنید . اما به صورت تجربی می توانید برای اطمینان از پخت کامل کیک شکلاتی خود ، دسته یک قاشق چوبی را در وسط کیک فرو کنید و بیرون بیاورید .
حالا اگر خمیر کیک به آن نچسبیده باشد ، یعنی کیک پخته و آماده سرو است . البته با کمی خلاقیت اشکال دیگری از این نوع کیک را می توان تهیه کرد . اما این روش تهیه کیک شکلاتی که در این مطلب آورده شد معمولاً کاربرد بیشتری در بین مردم دارد .