انسان های اولیه چگونه زندگی را شروع کردند !

هیچ کس به درستی نمی‌داند نخستین انسان های اولیه « موسوم به هوموساپینس » که نیای بیولوژیک ما انسانهای کنونی محسوب می شوند، در طول چه مدت زمانی و طی چه مراحلی پا به عرصهٔ کره خاکی نهاده ‌اند. اما با این حال، شواهدی هر چند بحث برانگیز !! دال بر چگونگی پیدایش انسان هوشمند کشف شده.
انسان های اولیه،انسان اولیه

انسان های اولیه چگونه زندگی را شروع کردند

مثلاً در یک مورد، دو نمونه از کهن‌ترین فسیل های انسان هوموساپینس، در منطقه ای که شامل بخش هایی از کشورهای کنونی اتیوپی، کنیا و تانزانیا ( موسوم به دره ریفت «Great Rift Valley» با طول حدود ۶۰۰۰ کیلومتر ) می باشد، یافت شدند. این فسیل ها هومو ۱ و هومو ۲ نامیده شدند.
قدمت آنها به طرز باورنکردنی نزدیک به ۱۹۵ هزار سال پیش برآورد شده ‌است. دانشمندان با کمک یک سلسله شواهد علمی، تخمین می زنند که ما انسانهای امروزی، نزدیک به ۶۰ هزار سال پیش، از موطن اولیه خود که در شرق آفریقا بوده « دره بزرگ ریفت » خارج شده ایم.
البته همه دلایل قطعی برای این خروج شگفت انگیز و سرنوشت ساز هنوز بر کسی آشکار نیست. ولی طبق یافته های اِنکار ناپذیر علمی، در آن دوران صحرای بزرگ آفریقا مناطق شرقی آفریقا را مانند سدّی عظیم احاطه کرده بود. اما به تدریج به لحاظ شرایط آب و هوایی و شروع یک دوره یخبندان جدید، این صحرا دارای وضعیت مناسب تری شد.
در نتیجه، گسترش صحرای آفریقا برای مدتی متوقف شده و آب و هوای مرطوب تر و خنک تری به وجود آمد. که شرایط را برای مهاجرت هوموساپینس ها به خارج از آن نواحی محیّا ساخت.
پس از آن گروه بزرگی از آن انسانهای هوشمند از این فرصت طلایی استفاده کردند. آنها به دنبال خوراک، شکار، مراتع و منابع جدید آبی به تدریج از شرق و شمال آفریقا به سوی غرب و جنوب غرب آسیا حرکت کردند و پا به خاورمیانه نهادند. گروههای دیگری از آنها نیز به سرزمین هایی در شمال، غرب و جنوب قاره آفریقا مهاجرت کردند.
انسان های اولیه،انسان های نخستین

انسان های اولیه چگونه زندگی را شروع کردند

البته دو نظریه رایج دربارهٔ خط سَیر مهاجرت هوموساپینس ها به خارج از آفریقا و خاورمیانه وجود دارد

نظریه اول می گوید که آنها ابتدا از طریق شبه جزیرهٔ سینا وارد آسیا شده. سپس طی صدها و هزاران سال به سایر نقاط زمین پراکنده شدند. اما طرفداران نظریه دوم بر این باور هستند که هوموها از طریق تنگهٔ باب‌المندب از موطن نخستین خود بیرون رفتند. یعنی جایی که در آن فاصلهٔ قاره آفریقا و شبه جزیرهٔ عربستان به کمترین حد خود می‌رسد.
زیرا در آن زمان به علت شروع یک عصر یخبندان جدید و گرفتار شدن آب اقیانوس‌ها در یخچال‌های دو قطب شمال و جنوب، سطح آب دریا در تنگه باب المندب پایین‌تر از امروز بوده ‌است. و از همین رو فاصلهٔ میان دو خشکی نیز در محل تنگه، بسیار کمتر از دوران ما بوده.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *