۳ نمونه از سریع‌ ترین خودروهای برقی جهان

امروزه همراه با سرعت سرسام آور پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی در جهان، صنعت خودرو نیز با همه حواشی آن همپای این پیشرفت ها در حال رشد و پویایی است.
کمپانی ها و شرکت های خودروساز سعی می کنند بهترین ایده ها و محصولات خود را به بازارهای رقابتی سراسر جهان عرضه کنند. در این میان البته همه ملاحضات زیست محیطی، اقتصادی و فنی نیز مد نظر قرار می گیرد.
در دهه اخیر بسیاری از صحبتها در صنعت خودرو حول یک محور کانونی شکل می گیرد ! و آن هم، هر چه کم مصرف تر کردن و بی نیاز کردن خودروها از سوخت های خانمان سوز فسیلی است. بله، دوران فسیل محوری به آخر خط خود رسیده. در ادامه به چند نمونه از بهترین و سریع ترین خودروهای برقی نسل جدید اشاره می کنیم.

۱. خودروی برقی آسپارک OWL

خودروی بی نظیر آسپارک OWL از اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی در دست طراحی و توسعه قرار داشت و سرانجام طی سال ۲۰۲۰ به بازار جهانی معرفی شد.
سریع ترین خودروی برقی

سریع ترین خودروهای برقی جهان

در مرحله اول تنها ۵۰ دستگاه از این محصول تماماً ژاپنی به تولید رسید و البته در کمال ناباوری، به علت تقاضای رقابتی بسیار زیاد قیمت آن از ۲.۵ میلیون پوند فراتر رفت.
آسپارک OWL به چهار موتور الکتریکی و یک باتری فشرده ۶۴ کیلووات ساعتی مجهز است و شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت آن معادل عدد باورنکردنی ۱.۶۹ ثانیه می باشد که در واقع می توان آن را پرشتاب‌ترین خودروی برقی جهان تا به امروز به حساب آورد.
شتاب صفر تا ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت آسپارک معادل ۱۰.۹ ثانیه بوده و حداکثر سرعت خیره کننده آن به رقم ۴۰۱ کیلومتر بر ساعت هم می رسد. در ضمن کمپانی ژاپنی سازنده این خودرو مدعی است که آسپارک قادر به طی مسافت حدود ۴۵۱ کیلومتر فقط با یک مرتبه شارژ می باشد.
البته نکته اینجاست که شرکت سازنده هنوز مشخص نکرده که برای دستیابی به چنین برد مسافتی، باید به چه صورت رانندگی شود تا باتری نسبتاً کوچک آن بتواند انرژی لازم را تا پایان مسیر فراهم نماید.
احتمال دارد که بدنه آیرودینامیک و ارتفاع پایین‌تر آسپارک نسبت به فورد GT40 باعث افزایش دامنه پیمایش مسافت این خودرو با وجود ظرفیت نه‌چندان بالای باتری آن باشد.

۲- سریع ترین خودروی برقی ریماک ( C-TWO )

شرکت بزرگ خودروسازی ریماک با کمپانی‌های کونیگزگ و آستون مارتین همکاری تنگاتنگی دارد. البته کمپانی پورشه نیز یکی از سهامداران مهم آن به شمار می رود.
پر سرعت ترین خودرو برقی جهان

سریع ترین خودروهای برقی دنیا

قدرت موتور خودروی C-TWO نسبت به نسل اول آن یعنی همان ریماک کانسپت وان، بسیار بالاتر است. توان موتور این خودرو از ۱۰۷۳ اسب به ۱۹۱۴ اسب بخار در مدل جدید افزایش یافته است. به علاوه سامانه تمام چهار چرخ محرک و یک لانچ کنترل بهینه شده و همچنین شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتربرساعت در ۱.۸۵ ثانیه‌ای، در این مدل دیده می شود.
شرکت ریماک مدعی است که شتاب ۰ تا ۱۶۰ کیلومتربرساعت این خودرو برابر ۴.۳ ثانیه و نیز شتاب صفر تا ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت آن معادل ۱۱.۸ ثانیه است. این خودرو قادر است مسافت ۴۰۰ متر اول را فقط طی ۹.۱ ثانیه پیمایش کند و نهایتاً به حداکثر سرعت ۴۱۵ کیلومتر برساعت هم دست می یابد.
اتومبیل ریماک C-TW0 از یک باتری ۱۲۰ کیلووات ساعت نیروی خود را تأمین می کند و می‌تواند مسافتی معادل ۶۴۸ کیلومتر را فقط با یک مرتبه شارژ باتری طی طریق کند. بنا بر گفته سخنگوی ریماک قرار است تنها ۱۵۰ دستگاه از این خودرو ساخته شود که البته بهای هر کدام رقمی در حدود ۲ میلیون پوند می باشد.

۳. خودروی برقی تسلا رودستر 

خودروی تسلا در سال ۲۰۱۷ رسماً معرفی شد و اولین های آن در ۲۰۲۰ به دست مشتریان خاص خود رسید.
سریعترین خودروی برقی جهان،سریعترین خودرو الکتریکی جهان

سریع ترین خودروهای برقی جهان

اتومبیل تسلا رودستر ظرف ۱.۹ ثانیه می تواند به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت برسد و دارای حداکثر سرعتی معادل ۴۰۲ کیلومتر بر ساعت است. برتری شاخص تسلا رودستر داشتن یک باتری ۲۰۰ کیلووات ساعتی و نیز برد مسافتی ۹۹۸ کیلومتری تنها به ازای یک بار شارژ باتری می باشد.
شرکت تسلا ادعا می کند که شتاب صفر تا ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت ” تسلا رودستر ” معادل ۴.۲ ثانیه و همچنین رکورد یک چهارم مایلی آن برابر ۸.۸ ثانیه است که هر دوی این رکوردها خیلی بهتر و پایین‌تر از آسپارک OWL و ریماک C-TW0 می باشد. با این وجود بهای آن نیز بسیار رقابتی تر و کمتر از آسپارک و ریماک بوده و در حدود ۱۸۹ هزار پوند قیمت‌گذاری رسمی شده.