کشنده ترین آبهای جهان کدامند !

چرا دوست دارید در استخرهای طبیعی یا رودخانه ها و دریاچه ها شیرجه بزنید؟ حتما یکی از دلایل، رنگ آبی و آرامش آب آن است. اما گول این زیبایی را نخورید زیرا طبیعت همیشه امن نیست. اما چه رازهایی این آب ها را خطرناک می کنند؟ برای پاسخ به سوالات خود با ما همراه شوید.

۱. رودخانه ریو تینتو – اسپانیا

رودخانهحتما شما هم با دیدن رنگ قرمز این رودخانه به عادی بودن آن شک می کنید. رودخانه ریو تینتو در اسپانیا رودخانه ای اسیدی با PH حدود ۱.۷ تا ۲.۵ است. این رودخانه یکی از بزرگترین محل هایی است که رسوبات سولفید آهن در آن موجود و حاوی فلزات سنگینی مانند طلا، نقره و مس است که آن را تبدیل به یکی از رودخانه های مشهور در طول تاریخ کرده است. رودخانه ریو تینتو که رنگی طبیعی ندارد بر اثر پنج هزار سال عملیات معدنی به این حالت تبدیل شده است و محققان چرخه زیستی این رودخانه را آلوده ترین چرخه بر روی زمین می دانند.

۲. رودخانه سیتاروم، جاوه غربی – اندونزی

دریاچهمتاسفانه عاملی که این رودخانه را کشنده و خطرناک کرده است، زباله هایی است که انسان ها در داخل این رودخانه رها کرده اند. زباله های غیر قابل تجزیه و مواد شیمیایی مضر موجود در این رودخانه، باعث آلوده شدن آن شده است. بیش از ۲۰۰ کارخانه پارچه در اطراف این رودخانه قرار دارد که رنگ و مواد شیمیایی خود مانند آرسنیک و جیوه را به داخل آن می ریزند. علاوه بر آن ساکنین این منطقه نیز رودخانه را مانند مکانی برای خالی کردن زباله های خود می دانند . هیچ کس آنقدر نادان نیست که از آب این رودخانه بنوشد.

۳. دریاچه بویلینگ (جوشان) – دومینیکا

آباین دریاچه دومین دریاچه بزرگ آب جوش است. دمای آب آن حدود ۱۸۰ تا ۱۹۷ درجه فارنهایت (۸۲ تا ۹۲ درجه سانتی گراد) است. البته به دلیل جوشیدن مداوم این آب و خطراتی که به همراه دارد، درباره دمای مرکز این دریاچه تا به حال اطلاعاتی به دست نیامده است.

۴.دریاچه کیوو – آفریقا

شنادریاچه کیوو یکی از دریاچه‌های بزرگ آفریقا است که در میان دو کشور جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا قرار دارد. این دریاچه در دره ای و از شکافی به عمقی ۴۸۵ متر بیرون آمده است، اطراف آن نیز کوههای آتش فشانی فعال قرار دارد. عاملی که این دریاچه را خطرناک می کند، وجود بیش از ۲۵۰ کیلومتر مکعب دی‌اکسید کربن و ۶۵ کیلومتر مکعب گاز متان در اطراف آن است.

۵. مرداب آبی : دربی‌شر – انگلستان

مردآباین مرداب به دلیل رنگ آبی و منحصر به فردش، به این نام خوانده می شود. الارغم هشدارها، ساکنین این منطقه در آن شنا می کنند. اما چرا این رودخانه خطرناک است؟ نخست آن که آب آن آمونیاکی با سطح PH 11.3 دارد که به شدت قلیایی است و موجب عفونت های قارچی مانند مشکلات پوستی و معده می شود. در ثانی این رودخانه شامل زباله هایی مانند قطعات خودرو، حیوانات مرده، و مدفوع است. شورای امنیت برای اینکه مردم را به خطرات آن آگاه کند، تصمیم گرفته که رنگ آن را به سیاه تغییر دهد.

۶. چاه یعقوب، تگزاس – آمریکا

تفریحیاین رود یکی از خطرناک ترین مکان ها برای شیرجه زدن است که تا به حال جان بیش از ۸ نفر را گرفته است. این چاه در نگاه اول چشمه ای بی خطر به نظر می رسد. دهانه آن فقط ۴ متر است اما در چند متر پایین تر از سطح آب آن، ۴ حفره متصل به هم وجود دارد. اگر ۹ متر به عمق آن بروید، با اولین حفره مواجه می شوید، دومین حفره در ۲۴ متری زیر آن قرار دارد. ورودی حفره چهارم بسیار باریک است و کمتر کسی تا بحال به آنجا رسیده است. به نظر می رسد که این رودخانه در زیر خود یک راه خروجی دارد و شناگران را در دام خود گرفتار می کند . عمق کلی این چاه ۴۰ متر است.

۷. دریاچه کاراچای – روسیه

رودخانهاین دریاچه در جنوب روسیه قرار دارد و به دلیل رادیواکتیوهای اطراف آن، یکی از آلوده ترین آبهای جهان است. این آلودگی از یکی از کارخانه های ساخت اسلاح هسته ای تولید می شود. حادثه اتمی چرنوبیل نیز به آلودگی آن دامن زده است و خطر ابتلا به سرطان و نقص های مادرزادی را میان ساکنین اطراف این منطقه افزایش می دهد.

۸. رود پوتوماک – آمریکا

مردآبرود پوتوماک از رودهای مهم ایالات متحده آمریکا و رودی است که از واشنگتن دی سی می‌گذرد. اگر چه این رود محل تفریحاتی مانند قایق سواری، ماهی گیری و پیاده روی افراد است اما در خطرناک بودن آن هیچ شکی وجود ندارد. جریان های زیر آبی این رودخانه به قدری قوی است که شناگران یا افرادی را که به داخل این رودخانه پرت می شوند، در خود فرو می برد. گول آرامش آن را نخورید.