خودروی مگان را بهتر بشناسیم !

خودروی مگان به عنوان یکی از محصولات مشهور شرکت خودروسازی رنو فرانسه محسوب می شود . این خودروی محبوب علاوه بر عرضه در بازارهای جهانی و بخصوص اروپا ، در بازار خودروی ایران نیز عرضه شده ، البته حضوری با ظاهر و کیفیتی متفاوت ! . در کل می توان گفت که مگان در واقع یک خودروی سواری شهری یا به اصطلاح ” سدان شهری ” است .

 سیستم تعلیق خودرو ، سیستم تهویه مطبوع

خودروی مگان در حدود ۲۴ سال پیش از این برای اولین بار از خط تولید شرکت خودروسازی رنو بیرون آمد و به جهان معرفی شد . در طول مدت این سالها به طور کلی سه نسل مختلف و متفاوت از این برند خودرو در بازارهای اتومبیل جهان به مشتریان و علاقه مندان صنعت خودرو عرضه و رونمایی شده است .
البته درست است که خودروی مگان تا به امروز در اشکال و قالبهای گوناگونی مانند : مدل کوپه ، کروکی ، استیشن و شاسی بلند ( high chassis car ) به بازارهای مختلف عرضه شده است ، ولی در بازار خودروی ایران بیشترین حضور این خودرو تا به امروز به شکل یک مدل سواری و صندوق دار آن بوده است . در واقع این مدل خودروی سواری مگان که در ایران وجود دارد غالباً مربوط به نسل دوم از تولیدات این محصول در شرکت خودروسازی رنو می باشد .

سیستم تهویه مطبوع ، سیستم تعلیق خودرو

مشخصات فنی خودروی مگان در یک نگاه

به طور کلی خودروی مگان در قالب دو مدل متفاوت در بازار خودروی ایران حضور داشته . البته مدل‌هایی که بیش از هر ویژگی دیگری صرفاً از نظر گنجایش موتور با یکدیگر وجه افتراق دارند . نخستین مدل موجود از این نوع خودرو در بازار داخلی به یک موتور ۱۶۰۰ سی‌سی مجهز است . حال آن که دیگر نسخه‌ی عرضه شده از خودروی رنو مگان به بازار خودروی ایران از وجود موتوری با ظرفیت ۲۰۰۰ سی‌سی بهره می‌برد . با این وجود هر دو موتور مذکور به لحاظ فنی از ساختار خطی برخوردار بوده و در رده موتورهای تنفس طبیعی ( بدون توربو دمنده ) به شمار می‌روند . بیشترین توان خروجی موتور ۲ لیتری خودروی رنو مگان ، عددی معادل ۱۳۲ اسب بخار البته با احتساب دور موتور ۵۵۰۰ دور در دقیقه است . همچنین حداکثر گشتاور تولید شده بوسیله این موتور بنزین‌سوز نیز برابر است با ۱۸۸ نیوتن متر ، با احتساب دور موتور ۴۲۵۰ دور در دقیقه .

 سیستم تعلیق خودرو ، سیستم تهویه مطبوع

دیگر قابلیت‌ها ، آپشن ها و امکانات مهم به کار رفته در خودروی رنو مگان
۱ – مجهز به یک سیستم تهویه مطبوع خودکار داخلی
۲ – امکان روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ‌های جلوی خودرو
۳ – دارای چراغ مه شکن در قسمت جلوی خودرو
۴ – مجهز به یک سیستم صوتی که از امکان پخش هم رادیو و هم سی‌ دی بهره می‌برد و توسط دکمه‌های تعبیه شده بر روی فرمان خودرو می‌توان براحتی آن را کنترل کرد
۵ – بهره‌ گیری از آینه‌های جانبی برقی با قابلیت گرم‌کن
۶ – قابلیت شیشه بالابر برقی هم در بخش جلو و نیز عقب خودرو
۷ – مجهز به یک کامپیوتر سفری دارای جی پی اس
۸ – دارای پرده های شیک در شیشه‌های جانبی و نیز عقب خودرو
۹ – بهره‌مندی از لایسنس استاندارد آلایندگی یورو ۴
۱۰ – دارای فرمان الکتریکی
۱۱ – وجود سیستم تعلیق خودروی جلو به سبک مک فرسون همراه با بازوی چهارگوش و میله موج‌گیر کناری
۱۲ – دارای سیستم تعلیق عقب به شکل میله پیچشی با نقاط اتصال بیرونی