خودروی مگان را بهتر بشناسیم !

خودروی مگان به عنوان یکی از محصولات مشهور شرکت خودروسازی رنو فرانسه محسوب می شود . این خودروی محبوب علاوه بر عرضه در بازارهای جهانی و بخصوص اروپا ، در بازار خودروی ایران نیز عرضه شده ، البته حضوری با ظاهر و کیفیتی متفاوت ! . در کل می توان گفت که مگان در واقع یک خودروی سواری شهری یا به اصطلاح ” سدان شهری ” است .

 سیستم تعلیق خودرو ، سیستم تهویه مطبوع

خودروی مگان در حدود 24 سال پیش از این برای اولین بار از خط تولید شرکت خودروسازی رنو بیرون آمد و به جهان معرفی شد . در طول مدت این سالها به طور کلی سه نسل مختلف و متفاوت از این برند خودرو در بازارهای اتومبیل جهان به مشتریان و علاقه مندان صنعت خودرو عرضه و رونمایی شده است .
البته درست است که خودروی مگان تا به امروز در اشکال و قالبهای گوناگونی مانند : مدل کوپه ، کروکی ، استیشن و شاسی بلند ( high chassis car ) به بازارهای مختلف عرضه شده است ، ولی در بازار خودروی ایران بیشترین حضور این خودرو تا به امروز به شکل یک مدل سواری و صندوق دار آن بوده است . در واقع این مدل خودروی سواری مگان که در ایران وجود دارد غالباً مربوط به نسل دوم از تولیدات این محصول در شرکت خودروسازی رنو می باشد .

سیستم تهویه مطبوع ، سیستم تعلیق خودرو

مشخصات فنی خودروی مگان در یک نگاه

به طور کلی خودروی مگان در قالب دو مدل متفاوت در بازار خودروی ایران حضور داشته . البته مدل‌هایی که بیش از هر ویژگی دیگری صرفاً از نظر گنجایش موتور با یکدیگر وجه افتراق دارند . نخستین مدل موجود از این نوع خودرو در بازار داخلی به یک موتور 1600 سی‌سی مجهز است . حال آن که دیگر نسخه‌ی عرضه شده از خودروی رنو مگان به بازار خودروی ایران از وجود موتوری با ظرفیت 2000 سی‌سی بهره می‌برد . با این وجود هر دو موتور مذکور به لحاظ فنی از ساختار خطی برخوردار بوده و در رده موتورهای تنفس طبیعی ( بدون توربو دمنده ) به شمار می‌روند . بیشترین توان خروجی موتور 2 لیتری خودروی رنو مگان ، عددی معادل 132 اسب بخار البته با احتساب دور موتور 5500 دور در دقیقه است . همچنین حداکثر گشتاور تولید شده بوسیله این موتور بنزین‌سوز نیز برابر است با 188 نیوتن متر ، با احتساب دور موتور 4250 دور در دقیقه .

 سیستم تعلیق خودرو ، سیستم تهویه مطبوع

دیگر قابلیت‌ها ، آپشن ها و امکانات مهم به کار رفته در خودروی رنو مگان
1 – مجهز به یک سیستم تهویه مطبوع خودکار داخلی
2 – امکان روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ‌های جلوی خودرو
3 – دارای چراغ مه شكن در قسمت جلوی خودرو
4 – مجهز به یک سیستم صوتی که از امکان پخش هم رادیو و هم سی‌ دی بهره می‌برد و توسط دکمه‌های تعبیه شده بر روی فرمان خودرو می‌توان براحتی آن را كنترل کرد
5 – بهره‌ گیری از آینه‌های جانبی برقی با قابلیت گرم‌كن
6 – قابلیت شیشه بالابر برقی هم در بخش جلو و نیز عقب خودرو
7 – مجهز به یک كامپیوتر سفری دارای جی پی اس
8 – دارای پرده های شیک در شیشه‌های جانبی و نیز عقب خودرو
9 – بهره‌مندی از لایسنس استاندارد آلایندگی یورو 4
10 – دارای فرمان الكتریكی
11 – وجود سیستم تعلیق خودروی جلو به سبک مک فرسون همراه با بازوی چهارگوش و میله موج‌گیر کناری
12 – دارای سیستم تعلیق عقب به شکل میله پیچشی با نقاط اتصال بیرونی
.گردآوری، ویرایش و نگارش : کاروک
مقاله قبلیهِدسِت چیست ! و انواع هدفون کدامند ؟
مقاله بعدیآیا انواع رگ های خونی بدن انسان را می شناسید !؟