توپ پیلاتس چیست !؟ و چه مزایایی دارد !

توپ پیلاتس ( توپ سوئیسی ) اولین بار در کشور سوئیس برای کمک به توانبخشی و فیزیوتراپی کودکان معلول حرکتی مورد استفاده قرار گرفت، اما این نوع توپ خیلی زود تبدیل به یکی از محبوب‌ترین لوازم ورزشی در سراسر جهان شد. اسامی گوناگون این توپ عبارت است از : توپ بدنسازی، توپ یوگا ، توپ سوئیسی، توپ تناسب اندام، توپ سلامتی، توپ وضع حمل، توپ بارداری، توپ تعادل، توپ بدن، توپ ژیمناستیک .
توپ پیلاتس

ورزش و توپ پیلاتس چیست

با وجود اینکه این توپ پر از هوای فشرده است ، نباید از نشستن روی آن نگران باشید ، زیرا این توپ تحمل وزن ۲۰۰ الی ۳۰۰ کیلوگرم را دارد.طبق مدارک بر جای مانده ، از اوایل سال ۱۹۰۰ از توپ پیلاتس برای درمان بیمارانی هم که اختلالات دستگاه عصبی داشتند، استفاده می‌شد.
سپس در دهه ۱۹۶۰، یک اسباب بازی ساز ایتالیایی بنام : آکیلینو کوسانی , چند عدد از این توپ ها را ساخت و فروخت که بعد از مدتی به نام توپ ژیمناستیک شناخته شد. ۲۰ سال بعد کوسانی شرکتی بنام (( جیمنیک )) تاسیس کرد و مشغول تولید انبوه و تجاری توپ پیلاتس برای مراکز توانبخشی و درمانی شد .
چند سال بعد ، مزایای استفاده از این توپ ، مورد توجه مراکز و باشگاههای ورزشی قرار گرفت . به همین جهت در دهه ۹۰ میلادی بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای دومیدانی ، از این توپ‌ استفاده می کردند و به زودی توپ پیلاتس به یک وسیله کمک ورزشی برجسته و مهم در باشگاه‌های ورزشی تبدیل شد.امروزه بسیاری از متخصصان پزشکی و مربیان حرفه ای آمادگی جسمانی، توصیه اکید به استفاده از توپ پیلاتس به عنوان عنصر ثابت در برنامه‌های ورزشی دارند.
تناسب اندام

ورزش و توپ پیلاتس چیست

بزرگ ترین مزیت استفاده از توپ پیلاتس این است که برای استفاده از آن نیازی نیست به ورزشگاه بروید، این وسیله به قدری ارزان قیمت است که می‌توانید به راحتی آن را برای منزل خریداری کنید و به قدری سبک و قابل حمل است که حتی در مسافرت‌ها هم می‌توانید آن را با خود ببرید و برای استفاده از آن نیازی به دستورالعمل‌های پیچیده هم نیست.
این توپ‌ ، سبک و بسیار با دوام است و هر چه پر بادتر باشد، انجام تمرین بر روی آن عضلات بیشتری را تحریک می‌کند و فرد بیشتر می‌تواند بدن خود را به چالش بکشد.این توپ در تمرینات یوگا و ایروبیک هم بسیار کاربرد دارد .
ورزش کردن با توپ پیلاتس علاوه بر اینکه تناسب اندام را افزایش می‌دهد، باعث می‌شود انعطاف پذیری بدن نیز بیشتر شود . حتی با این توپ می‌توانید قبل از شروع تمرینات اصلی ، بدن خود را گرم کنید و احتمال آسیب دیدگی‌ را کاهش دهید.
ورزش با این توپ عضلات مرکزی بدن را تا حد زیادی تقویت می‌کند . عضلات مرکزی شامل عضلات شکم و عضلات پایین کمر می شوند ، این عضلات از ستون فقرات محافظت می‌کنند . بنابراین کسانی که عضلات مرکزی قوی تری دارند، کمتر دچار کمر درد می شوند .عضلات شکمی و عضلات کمری ، از جمله گروه های عضلانی فعالی هستند که ما در طول روز برای انجام کارهای روزانه بارها و بارها آنها را به کار می گیریم . انجام تمرینات مختلف با توپ پیلاتس به این عضلات ثبات و استحکام بیشتری می بخشد، در نتیجه هنگام انجام کارهای سنگین ، این عضلات کمتر دچار آسیب می شوند.
کاهش وزن

ورزش و توپ پیلاتس چیست

این توپ ها در چهار سایز مختلف وجود دارند که معمولاً هر سایز رنگ مخصوصی دارد . اما بهترین راه برای انتخاب توپ مناسب خود ، نشستن روی آن است، مثل هنگامی که روی صندلی می نشینید . روی توپ پیلاتس بنشینید ، پاها کمی از هم باز باشد ، در این حالت باید امتداد ران و باسن موازی سطح زمین و با امتداد ساق پا زاویه ۹۰ درجه بسازد.