نقش ورزش در سلامت بانوان

امروزه انجام فعالیت های ورزشی به عنوان یکی از ضروری ترین عوامل برای سلامتی جسمی و روانی هر شخصی شناخته شده است . به ویژه قشر بانوان که در خانواده نقش خطیر مادری و همسری را هم زمان عهده دار هستند ، اگر از سطح سلامت جسمی و روحی مناسبی برخوردار باشند ، به طور مستقیم بر سلامت کل خانواده تأثیر مثبت دارد . واین یعنی در نهایت ما جامعه ای سالم و شاداب خواهیم داشت ، که این خود یکی از اصلی ترین اهداف حاکمیتی کشورها در ُبعد کلان است .
ورزش بانوان،ورزش و بانوان
اما متأسفانه آمارها حقایق دیگری را ، به خصوص در کشورهای کمتر توسعه یافته نشان می دهند ،به عنوان مثال : مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در میان زنان این جوامع شایع تر است . اغلب قربانیان آرتروز و ام اس ، زنان هستند ، بیماری های روحی از جمله افسردگی و اضطراب در زنان بیشتر دیده می شود یا مثلاً ; پوکی استخوان در میان زنان بیشتر به چشم می خورد .
ورزش و سلامتی،پیشگیری از بیماریها
علاوه بر تغذیه که نقش بسیار مهمی در کنترل انواع بیماری ها دارد، ورزش و فعالیت های فیزیکی منظم نیز در پیشگیری از بسیاری بیماری ها موثر است. مثلاً : تحقیقات نشان داده که سی دقیقه پیاده روی اصولی در طول روز ضامن سلامتی هر زن و مردی است.

در ادامه به برخی از فواید ورزش برای بانوان اشاره می کنیم 

ورزش برای زنان نیز سبب بهبود عملکرد قلب و دستگاه تنفسی می شود
مطالعات منتشر شده در مجله انگلیسی « درمان های نوین » نشان می دهد که ورزش سبب کاهش کلسترول LDL می شود و از انسداد رگهای خونی و شریان ها جلوگیری می کند . همچنین ورزش با کاهش فشار خون، کاهش استرس، افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین و بهبود عملکرد ماهیچه های قلب و در نتیجه گردش منظم خون ، یک روش موثر برای سلامت قلبی و عروقی بانوان است.
ورزش یک عامل پیشگیرانۀ مهم از پوکی استخوان در زنان است
با مصرف مقدار مناسب کلسیم به همراه ورزش متناسب ، می توان استحکام استخوان ها را تا حد خوبی افزایش داد . فعالیت هایی مانند دویدن آرام ، پیاده روی تند و تمرینات با وزنه های متناسب ، مهمترین فعالیت های ورزشی برای جلوگیری از پوکی استخوان هستند .
 بهترین راهکار برای کاهش استرس ورزش است
ورزش سبب تغییر در ترشح هورمون هایی مانند ; نوراپی نفرین، دوپامین، سروتونین و اندروفین می شود و از این طریق در کاهش استرس و بهبود خلق و خو ، بخصوص در بانوان خانه دار موثر است.

در فصلهای سرد ، ورزش ابتلا به سرماخوردگی را به شدت کاهش می دهد

طبق مطالعات گسترده ای که محققان دانشگاه کالیفرنیا در این زمینه انجام داده اند ، مشخص شده که احتمال بروز سرماخوردگی در افرادی که به طور مرتب و طبق یک زمان بندی منظم ورزش می کنند، ۲۳ درصد کمتر از سایر افراد است.

ورزش کردن باعث سلامتی مادر در هنگام بارداری و در نتیجه سلامت جنین می شود

بانوان با ورزش های مناسب در زمان بارداری می توانند باعث تقویت عضلات لگن خود شوند و همچنین از بروز کمردرد در دوران بارداری جلوگیری کنند . جلوگیری از افزایش وزن و کاهش افسردگی از مهمترین مزیت های ورزش زنان در هنگام بارداری است.
سلامت بانوان،ورزش زنان
بانوان با ورزش دیرتر پیر می شوند
با توجه به نقش اساسی گردش خون در روند پیری بدن ، این مسئله به اثباط رسیده که ورزش به بهبود کیفیت جریان خون بدن کمک می کند و همچنین باعث افزایش قدرت استدلال و حافظه می شود. ورزش از فرسودگی سیستم عصبی مرکزی جلوگیری می کند ، و یک عامل پیشگیرانه مهم از ابتلا به بیماری های زوال عقل به شمار می رود . ورزش سبب بهبود عملکرد عضلات و افزایش حجم ششها می شود.
ورزش کردن احتمال ابتلا به آسم را در زنان کاهش می دهد
تحقیقات نشان داده است که شنا یک فعالیت مفید برای زنان مبتلا به آسم است .
ورزش بهترین راه مقابله با دیابت برای بانوان است
ورزش با کاهش وزن و فشار خون و افزایش مقاومت نسبت به انسولین ، مهمترین روش در کنترل دیابت است.